Jesteśmy partnerem strategicznym Fundacji Zaczytani.org

Wspólnie promujemy czytelnictwo,
edukujemy i inspirujemy!

Alior Bank jest partnerem strategicznym Fundacji Zaczytani.org, której główną misją jest promocja czytelnictwa i edukacja społeczna. Gdy wyższa kultura połączyła się z pasją i energią młodych, zaangażowanych ludzi, powstał niecodzienny projekt kooperacji biznesu z organizacją pożytku publicznego.

Działamy razem od 2018 roku. Regularnie organizujemy wspólne akcje i wydarzenia, które przybliżają dzieci i dorosłych do literatury. O niektórych z nich przeczytacie poniżej ⬇
 

Otworzyliśmy kolejną Zaczytaną Bibliotekę!

Otworzyliśmy bibliotekę dla małych pacjentów Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie. W uroczystym otwarciu wziął udział aktor Artur Barciś.


Fot. M. Banduch | Chorzowianin

Zaczytana Biblioteka na dziecięcym oddziale szpitalnym to zachęta do sięgnięcia po literaturę zamiast elektroniki. Wraz z Fundacją Zaczytani.org promujemy zaangażowane czytelnictwo i namawiamy opiekunów do traktowania książki jako narzędzie służące budowaniu głębokiej relacji i odkrywaniu wraz z dzieckiem świata emocji i edukacji.

– Pobyt w szpitalu to dla dzieci i ich opiekunów wyjątkowy czas, często bardzo trudny. Nasze działania skupiają się na tym, aby nie tylko ten czas umilić, ale też sprawić, aby był to czas uważności i skupienia się na emocjach. Książka jest tu tylko pretekstem – mówi Agnieszka Machnicka, prezeska Fundacji Zaczytani.org.

Podczas spotkania z dziećmi obecny był Artur Barciś, aktor teatralny, filmowy i dubbingowy. Przeczytał małym pacjentom książkę „Kolorowy potwór”, która tłumaczy maluchom, jak wyglądają nasze emocje i dlaczego warto się im przyjrzeć. Spotkanie zakończyło się wręczaniem książkowych prezentów.


Fot. M. Banduch | Chorzowianin

– To już 11 i z pewnością nie ostatnia Zaczytana Biblioteka Alior Banku. Cieszymy się, że poprzez książki możemy wnieść pewien element magii na oddział i choć na chwilę oderwać małych pacjentów od szpitalnej codzienności – mówi Kamila Nowak, przedstawicielka Alior Banku.

Od tej pory mali pacjenci chorzowskiego szpitala przy powrocie do domu będą mogli zabierać ze sobą ulubioną książkę z Zaczytanej Biblioteki, ponieważ Fundacja Zaczytani.org będzie stale uzupełniać zbiory.


Fot. M. Banduch | Chorzowianin

Fot. M. Banduch | Chorzowianin

Fot. M. Banduch | Chorzowianin

Podsumowanie Zaczytanego roku 2019

Rok 2019 był pełen wspólnych inicjatyw prowadzonych wspólnie z Fundacją Zaczytani.org. Jako partner strategiczny Fundacji zaangażowaliśmy się w wiele projektów wspierających czytelnictwo i rozwój edukacji. Przeczytajcie o nich poniżej.WIELKA ZBIÓRKA KSIĄŻEK 2019
Od 23 kwietnia do 26 maja 2019 roku już kolejny raz odbyła się Wielka Zbiórka Książek organizowana przez Fundację. To ogólnopolska akcja społeczna, w którą włączają się zarówno osoby prywatne (darczyńcy) jak i instytucje, takie jak przedszkola, szkoły, urzędy, muzea itd. (punkty zbiórek). To jednak pierwszy rok, w którym do inicjatywy dołączył Alior Bank. W ponad 100 naszych oddziałach zorganizowaliśmy otwarte punkty zbiórek, gdzie każdy mógł przynieść książki, które następnie trafiły do szpitali, domów dziecka, czy świetlic. Książki następnie pakowaliśmy, segregowaliśmy i odsyłaliśmy do potrzebujących. W ten sposób przez nasze ręce przeszło aż 36 tysięcy książek!
Podsumowując nasz udział w akcji:
  • otworzyliśmy punkty zbiórki w ponad 100 oddziałach Alior Banku na terenie całego kraju
  • dzięki temu zbiórka z 7 miast zwiększyła swój zasięg do 77 miast w Polsce,
  • zebraliśmy wspólnymi siłami ponad 603 tys. książek, z czego 36 tys. w Alior Banku,
  • w akcję zaangażowało się 1300 punktów zbiórek i 50 tys. osób,
  • dzięki zebranym książkom do końca 2019 roku powstanie 1000 Zaczytanych Bibliotek, z których dzieci i dorośli będą mogli korzystać bez ograniczeń.
ZACZYTANA AKADEMIA

W 2019 roku 82 naszych pracowników wzięło udział w szkoleniach z bajkoterapii i uzyskało certyfikat bajkoedukatora. Osoby te regularnie chodzą o szpitali prowadząc zajęcia z bajkoterapii dla dzieci - oprócz czytania, omawiają lektury, prowadzą ćwiczenia, zabawy i spędzają z chorymi czas. Nasi wolontariusze wzięli też udział w Festiwalu Języka Polskiego, którego jesteśmy mecenasem. W ramach Festiwalu razem z członkami fundacji prowadziliśmy zajęcia i warsztaty z bajkoedukacji dla najmłodszych uczestników festiwalu, a także zajęcia edukacyjne dla ich rodziców. Zajęcia odbywały się codziennie przez 6 dni. W Polsce Fundacja prowadzi 50 godzin bajkoterapii tygodniowo, a jej odbiorcami jest ok. 13 tys. dzieci.

ZACZYTANE ŁAWKI
Zaczytane Ławki to meble miejskie w kształcie otwartych książek, które wzbudzają zainteresowanie czytelnictwem, inspirują i uczą. Każda ławka wyposażona jest w kod QR, który umożliwia bezpłatne pobranie książki w formie elektronicznej. Ławki jeżdżą po Polsce tworząc wystawy Zaczytanych Ławek - wystawom z kolei towarzyszą eventy czytelnicze z udziałem ambasadorów Fundacji (aktorzy, muzycy, artyści).  W 2019 roku powstało 12 nowych Zaczytanych Ławek, z czego 3 objęliśmy swoim mecenatem. Więcej o naszych Zaczytanych Ławkach przeczytacie niżej.

ZACZYTANE BIBLIOTEKI
W ciągu kilku lat swojej działalności fundacja stworzyła ponad 1000 Zaczytanych Bibliotek, które umieszczane są m.in. w szpitalach, domach dziecka i świetlicach. Dzięki wsparciu Alior Banku w samym 2019 roku powstało 288 nowych Bibliotek. Dzięki nim pacjenci mogą przyjemniej spędzać swój pobyt w szpitalach, a jak wskazują badania bajki pomagają w redukcji lęku i strachu, a także w szybszym powrocie do zdrowia. Celem Bibliotek jest także promocja czytelnictwa - każda książka jest zabierana przez czytelnika do domu i nie musi być zwracana do biblioteki. Biblioteki są na bieżąco uzupełniane przez wolontariuszy Fundacji. Zawierają zarówno książki dla dzieci jak i dla dorosłych.
W 2019 roku Fundacja stworzyła 288 nowych Zaczytanych Bibliotek. 10 z nich powstało pod bezpośrednim patronatem Alior Banku – z naszych bibliotek skorzystało w sumie 25 200 bezpośrednich beneficjentów.WYDARZENIA CZYTELNICZE
Fundacja regularnie organizuje eventy czytelnicze w całej Polsce. W 2019 roku było ich 32, z czego 14 z udziałem Alior Banku. Wspólnie wzięliśmy udział w Warszawskich Targach Książki, gdzie spotkaliśmy się z dziećmi, a ich opiekunom opowiadaliśmy o bajkoterapii. Dodatkowo, odbyły się 3 duże eventy plenerowe inaugurujące wystawy Zaczytanych Ławek w Krakowie, Warszawie i Gdańsku. Eventom towarzyszyły zabawy edukacyjne, prelekcje dla dorosłych, spotkania z ambasadorami takimi jak m.in. Katarzyna Pakosińska, Kabaret Hrabi, Katarzyna Błażejewska-Stuhr, Joanna Jabłczyńska, Monika Mrozowska. Wraz z Fundacją, zorganizowaliśmy też 6 spotkań czytelniczych z udziałem ambasadorów - 3 spotkania przy Zaczytanych Ławkach Alior Banku i 3 przy Zaczytanych Bibliotekach Alior Banku.
W 2019 r. Alior Bank wziął bezpośredni udział w 14 wydarzeniach czytelniczych i promujących literaturę. Łącznie wydarzenia te zgromadziły ok. 200 tys. uczestników!

Zaczytane Biblioteki

5 listopada z Fundacją Zaczytani otworzyliśmy już tysięczną Zaczytaną Bibliotekę!
W samym roku 2019 Alior Bank został patronem 10 bibliotek w szpitalach w całej Polsce, a dzięki naszemu wsparciu otwierane są na bieżąco dziesiątki kolejnych.
Zaczytane Biblioteki to jedno z działań, którymi Fundacja Zaczytani.org promuje czytelnictwo wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Przy wsparciu firm, takich jak Alior Bank, otwiera biblioteki na oddziałach szpitalnych i w placówkach opiekuńczo-wychowawczych w całej Polsce. Książki do bibliotek pochodzą z Wielkiej Zbiórki Książek – jednej z największych kampanii społecznych odbywającej się wiosną każdego roku.

Na początku listopada wspólnie z Zaczytanymi stworzyliśmy tysięczną bibliotekę. Wydarzeniu w Warszawskim Szpitalu dla Dzieci towarzyszyły atrakcje dla małych pacjentów oraz spotkanie z gwiazdami – ambasadorami fundacji.

W uroczystym otwarciu tysięcznej biblioteki wzięli udział ambasadorzy fundacji: Katarzyna Błażejewska-Stuhr, Paulina Holtz, Joanna Jabłczyńska, Andrzej Młynarczyk, Katarzyna Pakosińska i Agnieszka Sienkiewicz. Gwiazdy były tam przede wszystkim dla małych pacjentów – tradycyjnie ambasadorzy przeczytali im bajkę i porozmawiali trochę o świecie emocji.

- Niezmiernie cieszy nas, że akcja Zaczytanych Bibliotek obiegła całą Polskę i że mamy przyjemność otwierać tę tysięczną. Wspólnie z zaczytanymi stawiamy ten kamień milowy i obiecujemy, że to nie ostatnia Zaczytana Biblioteka otwierana z Alior Bankiem. Każda kolejna biblioteka to dodatkowa cegiełka w zakresie kształtowania edukacji czytelniczej. A co więcej, pozwala ona małym pacjentom szpitali na przeniesienie się w bajkowy świat i na chwilę odetchnienia od rzeczywistości. Zależy nam, aby nasze działania przynosiły realne efekty, a m.in. Zaczytane Biblioteki są tego przykładem – mówi Wojciech Grabiec odpowiedzialny za wolontariat w Alior Banku.

– Sześć lat temu, gdy powstawała nasza fundacja, marzyliśmy o otwarciu dwudziestu bibliotek. Dzisiejsze statystyki dawno przerosły nasze początkowe oczekiwania: 74 miasta, w których odbywała się zbiórka, 603 tys. zebranych książek w samym 2019 roku i aż tysiąc Zaczytanych Bibliotek. To dowody na to, że nasza misja jest potrzebna i konsekwentnie ją realizujemy – mówi Agnieszka Pawlak, prezeska Fundacji Zaczytani.org.  

 

Zbiórka książek w banku

W 2018 i 2019 roku przeprowadziliśmy też zbiórkę książek w naszych centralach (w Gdańsku, Krakowie oraz Warszawie). W 2018 roku wspólnym zaangażowaniem pracownicy Alior Banku zebrali oraz przekazali niemal 2 tysiące książek, co zapewniło dostęp do literatury ponad 4200 pacjentom dwóch placówek medycznych.

W 2019 roku działaliśmy jeszcze mocniej – w naszych centralach i oddziałach zebraliśmy aż 36 tys. książek!

Bajkoterapia


Bajkoterapia to metoda pracy z dziećmi, która, dzięki czytaniu i omawianiu bajek, pomaga budować relacje, rozumieć emocje, relaksować się, a nawet minimalizować lęk i strach.

Nasi pracownicy uczestniczą w długoterminowych programach bajkoedukacji na terenie trzech miast. Każdy wolontariusz, zanim uda się do szpitala czytać książki, przechodzi całodniowe szkolenie zakończone odpowiednim certyfikatem.

Nasi wolontariusze czytają chorym dzieciom książki, spędzają z nimi czas i wspierają ich rodziców. Obecnie czytelnicze wizyty w szpitalach regularnie odbywają w Gdańsku, Warszawie i Krakowie.

Zaczytane ławki

Zaczytane Ławki to miejskie meble w kształcie otwartych książek. Oprócz tego, że inspirują mieszkańców miast do czytania i upiększają przestrzeń publiczną, są one wyposażone w kody QR, które pozwalają na bezpłatne pobranie niektórych pozycji literackich. Zobaczcie które z nich zdecydowaliśmy się objąć naszym mecenatem.

Ławka Wisławy Szymborskiej

To pierwsza Zaczytana Ławka, którą Alior Bank objął mecenatem. Jej ambasadorem został Michał Rusinek, a mebel zaprojektowaliśmy we współpracy z Fundacją im. Wisławy Szymborskiej.

Ekspozycja ławki im. Wisławy Szymborskiej rozpoczęła się od obecności na Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie, którego bank jest długoletnim partnerem. Następnie literacki mebel zdobił centralę Alior Banku w Warszawie, aby w październiku przenieść się na pół roku do Krakowa, na plac przed Galerią Krakowską. Alior Bank razem z Fundacją Zaczytani.org zorganizował medialne odsłonięcie Ławki w Krakowie. Gościem specjalnym był Michał Rusinek, który przeprowadził warsztaty dla zaproszonej młodzieży.


Ławka „Na straganie”

Ta warzywna ławeczka opatrzona cytatami ze znanego wierszyka Jana Brzechwy jest kolejnym zaczytanym meblem, którego jesteśmy patronem.
Ambasadorką mebla jest Katarzyna Błażejewska-Stuhr, która razem z nami uczestniczyła w evencie czytelniczym w Krakowie. Prezentując wtedy nową ławkę, prowadziła warsztat o zdrowym żywieniu. Kilka wierszy i bajek przeczytał też w tym dniu jej mąż, Maciej Stuhr. Dzieciaki wiele się nauczyły, a do domu mogły zabrać ze sobą nie tylko książki, ale też warzywa.


 
Ławka „W pustyni i w puszczy”

W Gdańsku stanęła ławka nawiązująca do powieści Henryka Sienkiewicza. Razem z aktorką Julią Kamińską uroczyście otworzyliśmy nowy mebel dla mieszkańców, który w sierpniu 2019 r. stanął pod Forum Gdańsk. Tak jak w przypadku poprzednich ławeczek, temu wydarzeniu również towarzyszyły zabawy czytelnicze i atrakcje dla dzieci.


 
Ławka „Pogody Ducha”


Pogodową ławkę otworzyliśmy razem ze znanym prezenterem pogody, Bartkiem Jędrzejakiem. Zaczytany mebel stanął na Bulwarach Wiślanych w Warszawie na początku września 2019 roku i od tej pory nawet w deszczowe dni inspiruje przechodniów do czytania i uśmiechu.

Zaczytane wydarzenia

W 2019 roku współorganizowaliśmy z Zaczytanymi szereg wydarzeń czytelniczych w różnych miastach i miejscowościach. Dzięki nim promowaliśmy wspólnie wyższą kulturę, w szczególności oczywiście literaturę. Wspólnie opowiadaliśmy o książkach, edukowaliśmy najmłodszych, czytaliśmy i bawiliśmy się. Zachęcaliśmy mieszkańców miast do działań społecznych i wolontariackich, dyskutowaliśmy o bajkoterapii i mówiliśmy o Wielkiej Zbiórce Książek. Razem byliśmy też na Festiwalu Języka Polskiego – tam codziennie prowadziliśmy warsztaty bajkoterapeutyczne dla dzieci i dorosłych. Poniżej kilka zdjęć z wybranych wydarzeń poniżej ⬇

Fundacja Zaczytani.org

Oddaj książkę! Stwórz bibliotekę! Zainspiruj innych!

Poznaj Zaczytani.org