Stabilnie na rynku pracy, lepsze nastroje konsumentów 23 czerwca 2025 r.
W maju dynamika przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw wyniosła 8,4% r/r, co oznacza lekkie wyhamowanie względem kwietnia (9,3% r/r). Przy czym oceniamy, że jest to nadal mocny wzrost płac. Odczyt był niższy od konsensusu rynkowego. Spadek wynagrodzeń w ujęciu miesięcznym (-4,1% m/m) był efektem niższej skali wypłat dodatkowych, takich jak premie i nagrody, które w poprzednim miesiącu podbiły średni poziom płac. Utrzymał się spadek zatrudnienia o 0,8% r/r. Realna dynamika funduszu wynagrodzeń pozostaje dodatnia (3,3% r/r), wspierana przez niższą inflację, co powinno pozytywnie wpływać na konsumpcję. Poprawiające się nastroje konsumentów w maju i dalej w czerwcu wzmacniają obraz rynku pracy. Zarówno bieżący, jak i wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej wyraźnie wzrosły, szczególnie w obszarach oceny sytuacji ekonomicznej kraju, przyszłych finansów gospodarstw domowych i bezrobocia. Skłonność do oszczędzania utrzymuje się na wysokim poziomie, przy czym rosnący optymizm może sprzyjać ożywieniu konsumpcji w drugiej połowie roku, zwłaszcza przy dalszym hamowaniu inflacji.


Źródło: GUS, opracowanie własne
Spadek zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw utrzymał się w maju (-0,8% r/r). W ujęciu miesięcznym zatrudnienie obniżyło się o 0,2% m/m po stagnacji w kwietniu. Bez przełomu w danych sektorowych. Utrzymują się spadki r/r w głównych sektorach gospodarki: przemyśle, handlu, budownictwie i transporcie.

Źródło: GUS, opracowanie własne
Stopa bezrobocia wyraźniej w dół. Według wstępnego szacunku MRPiPS stopa bezrobocia rejestrowanego na koniec maja obniżyła się o 0,2 p.p., do 5,0% wobec końca kwietnia. Równocześnie jest to poziom taki sam jak rok wcześniej. Sytuacja na rynku pracy od strony bezrobocia jest naszym zdaniem stabilna. Na tle Unii Europejskiej Polska pozostaje wśród krajów z najniższym bezrobociem (2-gie miejsce w kwietniu’25 wg danych Eurostat).