Bez przełomów na rynku pracy 21 lipca 2025 r.
W czerwcu dynamika przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw przyspieszyła do 9,0% r/r wobec 8,4% r/r w maju. Wzrost ten był wyższy od oczekiwań i wynikał m.in. z większej skali wypłat dodatkowych, takich jak m.in. premie oraz wynagrodzenia za godziny nadliczbowe. Wzrost płac pozostaje zatem podwyższony. W ujęciu miesięcznym płace wzrosły o 2,4% m/m, co odwraca spadek z maja (-4,1% m/m). Utrzymał się jednak spadek zatrudnienia o 0,8% r/r, trzeci miesiąc z rzędu. Realna dynamika funduszu płac pozostaje dodatnia (4,0% r/r wobec 3,3% r/r w maju), co powinno wspierać konsumpcję prywatną. W czerwcu kontynuowana była poprawa nastrojów konsumenckich, zarówno wskaźniki bieżącej, jak i wyprzedzającej ufności konsumenckiej wzrosły, szczególnie w ocenach sytuacji ekonomicznej kraju, przyszłej sytuacji finansowej gospodarstw domowych i rynku pracy. Rośnie także skłonność do wydatków przy jednocześnie wysokiej gotowości do oszczędzania, co powinno sprzyjać ożywieniu konsumpcji w drugiej połowie roku.


Źródło: GUS, opracowanie własne
Czerwiec był trzecim z rzędu miesiącem spadku zatrudnienia o 0,8% r/r. W ujęciu miesięcznym zatrudnienie nie zmieniło się (0,0% m/m) po spadku o 0,2% m/m w maju. Nie odnotowano istotnych zmian w trendach zatrudnienia w ujęciu sektorowym. Spadki r/r utrzymują się w kluczowych gałęziach gospodarki: przemyśle, handlu i transporcie. Jedynie zatrudnienie w budownictwie pozostało stabilne w ujęciu r/r.

Źródło: GUS, opracowanie własne
bezrobocia nieco w górę. Według wstępnego szacunku MRPiPS stopa bezrobocia rejestrowanego na koniec czerwca wzrosła o 0,1 p.p., do 5,1% wobec końcówki maja, będąc jednocześnie o 0,2 p.p. wyższa niż rok wcześniej. Pomimo tego nadal oceniamy, że sytuacja na rynku pracy od strony bezrobocia pozostaje stabilna. Według danych Eurostat na tle krajów Unii Europejskiej Polska zajęła w maju 3-cie miejsce z najniższą stopą bezrobocia.