- wzmocnienie ochrony inwestorów oraz ich zaufania do rynków finansowych,
- zwiększenie przejrzystości rynkowej,
- poprawa ładu korporacyjnego podmiotów nadzorowanych.
MIFID 2
Nazwa MiFID pochodzi od skrótu Markets in Financial Instruments Directive.
MiFID II, czyli Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE z dnia 15 maja 2014 r. w sprawie rynków instrumentów finansowych, zastąpiła obowiązującą dyrektywę MiFID z dnia 21 kwietnia 2004 r. i wprowadza istotne modyfikacje w stosunku do dotychczas obowiązujących ram prawnych regulujących świadczenie usług inwestycyjnych i funkcjonowanie rynków finansowych.
MiFID II, czyli Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE z dnia 15 maja 2014 r. w sprawie rynków instrumentów finansowych, zastąpiła obowiązującą dyrektywę MiFID z dnia 21 kwietnia 2004 r. i wprowadza istotne modyfikacje w stosunku do dotychczas obowiązujących ram prawnych regulujących świadczenie usług inwestycyjnych i funkcjonowanie rynków finansowych.
Główne cele MiFID II
Akty prawne
MiFID tworzą 4 akty prawne:
- DYREKTYWA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY 2014/65/UE z dnia 15 maja 2014 r. w sprawie rynków instrumentów finansowych oraz zmieniająca dyrektywę 2002/92/WE i dyrektywę 2011/61/UE
Pobierz plik
- DYREKTYWA DELEGOWANA KOMISJI (UE) 2017/593 z dnia 7 kwietnia 2016 r. uzupełniająca dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do zabezpieczenia instrumentów finansowych i środków pieniężnych należących do klientów, zobowiązań w zakresie zarządzania produktami oraz zasad mających zastosowanie do oferowania lub przyjmowania wynagrodzeń, prowizji bądź innych korzyści pieniężnych lub niepieniężnych
Pobierz plik
- ROZPORZĄDZENIE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY (UE) NR 600/2014 z dnia 15 maja 2014 r. w sprawie rynków instrumentów finansowych oraz zmieniające rozporządzenie (EU) nr 648/2012
Pobierz plik
- ROZPORZĄDZENIE DELEGOWANE KOMISJI (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy
Pobierz plik
- USTAWA z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi
Pobierz plik
- ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW z dnia 30 maja 2018 r. w sprawie trybu i warunków postępowania firm inwestycyjnych, banków, o których mowa w art. 70 ust. 2 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, oraz banków powierniczych
Pobierz plik
- ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW z dnia 29 maja 2018 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych i organizacyjnych dla firm inwestycyjnych, banków, o których mowa w art. 70 ust. 2 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, i banków powierniczych
Pobierz plik
Podstawowe informacje
3 stycznia 2018 roku weszły w życie przepisy wydane na podstawie Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w sprawie rynków instrumentów finansowych (MiFID2) oraz z dniem 1 stycznia 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1286/2014 w sprawie dokumentów zawierających kluczowe informacje, dotyczących detalicznych produktów zbiorowego inwestowania i ubezpieczeniowych produktów inwestycyjnych (PRIIP).
Regulacja MiFID2 i PRIIP wprowadzają jednakowe zasady funkcjonowania rynków finansowych we wszystkich krajach Unii Europejskiej oraz są wyznacznikiem jednolitych standardów w zakresie ochrony Klientów.
Poniżej przedstawiamy wykaz najważniejszych zmian w związku z wejściem w życie regulacji MiFID II i PRIIP:
Regulacja MiFID2 i PRIIP wprowadzają jednakowe zasady funkcjonowania rynków finansowych we wszystkich krajach Unii Europejskiej oraz są wyznacznikiem jednolitych standardów w zakresie ochrony Klientów.
Poniżej przedstawiamy wykaz najważniejszych zmian w związku z wejściem w życie regulacji MiFID II i PRIIP:
- określenie rynku docelowego, czyli określenie zgodności profilu inwestycyjnego Klienta z nabywanym Instrumentem finansowym. Ocena rynków docelowych dokonywana jest dla grup instrumentów finansowych (np. akcje, obligacje, fundusze akcyjne, fundusze rynku pieniężnego). W oparciu o wyniki ankiety profilowej Biuro Maklerskie określa, czy grupy instrumentów finansowych są zgodne z potrzebami, cechami i celami Klienta. W przypadku, gdy nabywane instrumenty finansowe znajdują się poza rynkiem docelowym Biuro Maklerskie poinformuje o tym Klienta na etapie składania zleceń lub dyspozycji dotyczących instrumentów finansowych. Biuro Maklerskie nie będzie również aktywnie oferowało produktów inwestycyjnych Klientom, którzy znajdują się poza rynkiem docelowym, chyba że na wyraźne żądanie Klienta.
- rejestrowanie komunikacji z Klientem Biuro Maklerskie określiło kanały komunikacji z Klientem oraz wprowadziło obowiązek rejestrowania tej komunikacji. Linie telefoniczne komórkowe i stacjonarne dopuszczone do kontaktów z Klientami będą nagrywane, a korespondencja elektroniczna będzie rejestrowana. Biuro Maklerskie wprowadziło również możliwość udostępnienia zarejestrowanej komunikacji na żądanie Klienta.
- informowanie Klienta o kosztach związanych z zawieraniem transakcji przed złożeniem zlecenia, dyspozycji lub zapisu. Informacja obejmuje wszystkie koszty związane z usługą, koszty związane z nabywanym produktem, informację o korzyściach jakie osiąga Bank z tytułu sprzedaży instrumentu oraz kwotowy i procentowy wpływ wszystkich kosztów na zwrot z inwestycji. Informacja ta będzie prezentowana w każdym kanale sprzedaży.
- sporządzanie i dostarczanie Klientowi dokumentu KID (Key Information Dokument) zawierającego kluczowe informacje o produkcie, min.: definicję produktu, poziom ryzyka produktu, koszty produktu, płynność, informacje jak złożyć skargę. Obowiązek przekazywania Klientowi KID dotyczy certyfikatów depozytowych, certyfikatów inwestycyjnych funduszy Inwestycyjnych zamkniętych, produktów strukturyzowanych, produktów skarbowych, ETF, kontraktów terminowych, opcji, instrumentów rynku OTC notowanych na platformie Alior Trader.
- nowe zasady dotyczące świadczenia usług doradztwa inwestycyjnego - Biuro Maklerskie od 3 stycznia zaprzestaje przekazywania rekomendacji inwestycyjnych drogą telefoniczną i będzie przekazywało rekomendacje inwestycyjne wyłącznie w formie pisemnej. Dodatkowo każda rekomendacja inwestycyjna będzie zawierała raport odpowiedniości potwierdzający zgodność rekomendacji z celami inwestycyjnymi Klienta, nastawieniem do ryzyka i sytuacją finansową.
- obowiązek posiadania kodu LEI (Legal Entity Identifier) przez osoby prawne, jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, zawierające transakcje w ramach tej działalności. Brak kodu LEI będzie skutkował brakiem możliwości zawierania transakcji przez te podmioty.
- określenie grupy docelowej nabywców instrumentów finansowych czyli grupy klientów, których potrzebom, cechom i celom dany instrument finansowy odpowiada
- kontrola odpowiedniości instrumentów finansowych w zależności od określonej grupy docelowej. W przypadku, gdy instrument finansowy będzie poza rynkiem docelowym klienta, będzie on mógł złożyć zlecenie/ otworzyć pozycję, jednak otrzyma informacje, że Biuro Maklerskie nie rekomenduje takich działań dla jego profilu inwestycyjnego. W sytuacji, gdy któryś z instrumentów znajdzie się w negatywnym rynku docelowym Biuro Maklerskie zablokuje możliwość realizacji zlecenia kupna/otwarcia pozycji.
W negatywnej grupie docelowej znajdą się klienci, którzy nie akceptują jakiegokolwiek ryzyka poniesienia straty. - wprowadzenie nowego kwestionariusza inwestycyjnego, którego celem jest określenie profilu inwestycyjnego klienta, na podstawie wiedzy, doświadczenia inwestycyjnego, celów i potrzeb inwestycyjnych, nastawienia do ryzyka, horyzontu czasowego oraz sytuacji finansowej inwestora.
Polityki Alior Banku
Polityka zarządzania konfliktem interesów w Alior Banku SA
Alior Bank SA działa w sposób otwarty i uczciwy. Każdy pracownik Alior Banku SA jest zobowiązany unikać sytuacji lub podejmowania działań, które mogą powodować faktyczny lub potencjalny konflikt interesów, a także narażać dobre imię banku.
Regulacje wewnętrzne banku, w tym w szczególności Instrukcja Zarządzania Konfliktem Interesów przyjęta Uchwałą Zarządu Banku Nr 411/2015, mają na celu:
Polityka realizacji zleceń Alior Banku SA
Polityka stosowana do wykonywania zleceń, których przedmiotem są instrumenty finansowe określone w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. Nr 183, poz. 1538 z późn. zm), a także do przyjmowania i przekazywania takich zleceń do innych firm inwestycyjnych w celu ich wykonania. Polityka ma zastosowanie do zleceń składanych zarówno przez klientów profesjonalnych, jak i Klientów detalicznych.
Pobierz plik
Klasyfikacja klientów i badanie adekwatności usług w Alior Banku SA
Bank klasyfikuje klientów zgodnie z zaleceniami dyrektywy MiFID na:
Wobec Klienta Detalicznego stosuje się następujące zasady bezpieczeństwa i ochrony działalności:
Klienci będący Uprawnionymi Kontrahentami, korzystają z najmniejszej ochrony, w relacjach z nimi nie obowiązuje wiele wymogów MiFID, w tym wymóg przekazywania informacji o ryzykach i usługach świadczonych przez Bank, wymóg odpowiedniości. Bank informuje Uprawnionego Kontrahenta o metodach zarządzania konfliktami interesów.
W zakresie oferowania produktów skarbowych Bank bada adekwatność oferowanych produktów za pomocą Ankiety służącej do indywidualnej oceny Klienta, wypełnianej przez Klienta w asyście Bankiera lub Eksperta ds. Transakcji Skarbowych po podpisaniu Umowy Ramowej. W przypadku negatywnego wyniku Ankiety, Klient zostaje o poinformowany o fakcie, że usługa (typ transakcji) nie jest dla niego odpowiednia.
Wypełnienie Ankiety nie jest obowiązkowe, jednakże od ilości i rodzaju informacji zgromadzonych przez Bank uzależniona będzie wewnętrzna ocena Klienta oraz zakres dostępnych produktów.
Klienci Detaliczni powinni wypełnić Ankietę, aby umożliwić ocenę odpowiedniości oferowanych produktów. W przypadku Klientów Profesjonalnych, Bank bierze pod uwagę wyższy niż w przypadku Klientów Detalicznych stopień wiedzy i doświadczenia w inwestowaniu i nie wymaga wypełniania Ankiety. W stosunku do Uprawnionych Kontrahentów wymogi dotyczące odpowiedniości usług i produktów nie są stosowane
Alior Bank SA działa w sposób otwarty i uczciwy. Każdy pracownik Alior Banku SA jest zobowiązany unikać sytuacji lub podejmowania działań, które mogą powodować faktyczny lub potencjalny konflikt interesów, a także narażać dobre imię banku.
Regulacje wewnętrzne banku, w tym w szczególności Instrukcja Zarządzania Konfliktem Interesów przyjęta Uchwałą Zarządu Banku Nr 411/2015, mają na celu:
- identyfikację okoliczności wywołujących konflikt interesów,
- minimalizację ryzyka wystąpienia nadużyć wywołanych konfliktem interesów,
- uregulowanie kwestii związanych z przyjmowaniem i wręczaniem prezentów,
- dbałość o dobry wizerunek i reputację banku.
Polityka realizacji zleceń Alior Banku SA
Polityka stosowana do wykonywania zleceń, których przedmiotem są instrumenty finansowe określone w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. Nr 183, poz. 1538 z późn. zm), a także do przyjmowania i przekazywania takich zleceń do innych firm inwestycyjnych w celu ich wykonania. Polityka ma zastosowanie do zleceń składanych zarówno przez klientów profesjonalnych, jak i Klientów detalicznych.
Pobierz plik
Klasyfikacja klientów i badanie adekwatności usług w Alior Banku SA
Bank klasyfikuje klientów zgodnie z zaleceniami dyrektywy MiFID na:
- klientów detalicznych;
- klientów profesjonalnych;
- uprawnionych kontrahentów.
- Każdy nowy klient jest klasyfikowany jako klient detaliczny, który korzysta z najwyższego poziomu ochrony.
- Jeżeli jednak chciałby zrezygnować z części wzajemnych obowiązków informacyjnych, które w jego opinii są uciążliwe może złożyć wniosek o przeniesienie do kategorii klientów profesjonalnych. Klient profesjonalny to klient, który posiada doświadczenie, wiedzę i fachowość umożliwiające podejmowanie niezależnych decyzji inwestycyjnych i właściwe ocenianie ryzyka, z którym się one wiążą. Do klienta profesjonalnego nie stosuje się zasad bezpieczeństwa i ochrony działalności przewidzianej dla klienta detalicznego. Za klientów profesjonalnych uznaje się m. in. Skarb Państwa, banki komercyjne, Narodowy Bank Polski.
Wobec Klienta Detalicznego stosuje się następujące zasady bezpieczeństwa i ochrony działalności:
- Przesyłania szczegółowych informacji dot. Banku oraz usługi, która ma być świadczona na podstawie umowy, w tym informacje o metodach zarządzania konfliktami interesów, zasadach rozpatrywania reklamacji;
- Określenia wymagań finansowych jakie musi spełnić Klient aby mógł dokonywać transakcji derywatami;
- Wymagań finansowych związanych z możliwością dokonywania za pośrednictwem Banku transakcji związanych z obowiązkiem posiadania przez Klienta depozytu zabezpieczającego;
- Informowania o spadku wartości portfela poniżej ustalonej w umowie wartości nie później niż do końca dnia w którym spadek nastąpił, a jeśli spadek nastąpił w dniu wolnym od pracy najpóźniej do końca pierwszego dnia roboczego następującego po tym dniu;
- Konieczności przedstawienia dokumentów stanowiących podstawę przeniesienia instrumentów finansowych w obrocie wtórnym poza obrotem zorganizowanym;
- Zasad ustanawiających wymogi co do formy, treści i czasu przedstawiania informacji przez Bank, w tym formy, treści i czasu przesłania potwierdzeń transakcji;
- Niektórych Zasad Najlepszej Realizacji Zleceń, w szczególności priorytetu ogólnych kosztów transakcji jako najważniejszego czynnika, w celu uzyskania najlepszego wyniku.
Klienci będący Uprawnionymi Kontrahentami, korzystają z najmniejszej ochrony, w relacjach z nimi nie obowiązuje wiele wymogów MiFID, w tym wymóg przekazywania informacji o ryzykach i usługach świadczonych przez Bank, wymóg odpowiedniości. Bank informuje Uprawnionego Kontrahenta o metodach zarządzania konfliktami interesów.
W zakresie oferowania produktów skarbowych Bank bada adekwatność oferowanych produktów za pomocą Ankiety służącej do indywidualnej oceny Klienta, wypełnianej przez Klienta w asyście Bankiera lub Eksperta ds. Transakcji Skarbowych po podpisaniu Umowy Ramowej. W przypadku negatywnego wyniku Ankiety, Klient zostaje o poinformowany o fakcie, że usługa (typ transakcji) nie jest dla niego odpowiednia.
Wypełnienie Ankiety nie jest obowiązkowe, jednakże od ilości i rodzaju informacji zgromadzonych przez Bank uzależniona będzie wewnętrzna ocena Klienta oraz zakres dostępnych produktów.
Klienci Detaliczni powinni wypełnić Ankietę, aby umożliwić ocenę odpowiedniości oferowanych produktów. W przypadku Klientów Profesjonalnych, Bank bierze pod uwagę wyższy niż w przypadku Klientów Detalicznych stopień wiedzy i doświadczenia w inwestowaniu i nie wymaga wypełniania Ankiety. W stosunku do Uprawnionych Kontrahentów wymogi dotyczące odpowiedniości usług i produktów nie są stosowane
Bezpieczeństwo aktywów
Działania podejmowane w celu zapewnienia ochrony aktywów
Podstawowe informacje dotyczące systemów gwarantujących bezpieczeństwo aktywów klientów. Depozyty w Alior Bank SA gwarantowane są przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny na zasadach określonych w ustawie o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym z dnia 14 grudnia 1994 r.
Wysokość gwarancji: Gwarantowane są w całości depozyty, których równowartość w złotych nie przekracza 100 000 euro.
Ochronie podlegają depozyty:
Alior Bank SA jest uczestnikiem Systemu Rekompensat prowadzonego przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych SA. System ten gwarantuje ochronę aktywów zapisanych na rachunkach lub przechowywanych w depozycie prowadzonym przez Biuro Maklerskie oraz wypłatę środków, do wysokości określonej w ustawie o obrocie instrumentami finansowymi z dnia 29 lipca 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.).
System rekompensat zabezpiecza wypłatę środków klienta, pomniejszonych o należności banku z tytułu świadczonych usług, według stanu z dnia zaistnienia jednego z przypadków, o których mowa powyżej, do wysokości równowartości w złotych 3 000 euro - w 100% wartości środków objętych systemem rekompensat oraz 90% nadwyżki ponad tę kwotę, z tym że górna granica środków objętych systemem rekompensat wynosi równowartość w złotych 22 000 euro.
Alior Bank jako członek Giełdy Papierów Wartościowych SA w Warszawie SA jest uczestnikiem Funduszu Gwarantowania i Rozliczeń Transakcji Giełdowych. Celem Funduszu jest zapewnienie bezpieczeństwa obrotu na giełdzie wszystkim uczestnikom przez gwarantowanie wzajemnej wypłacalności członków giełdy z tytułu transakcji giełdowych.
Podstawowe informacje dotyczące systemów gwarantujących bezpieczeństwo aktywów klientów. Depozyty w Alior Bank SA gwarantowane są przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny na zasadach określonych w ustawie o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym z dnia 14 grudnia 1994 r.
Wysokość gwarancji: Gwarantowane są w całości depozyty, których równowartość w złotych nie przekracza 100 000 euro.
Ochronie podlegają depozyty:
- osób fizycznych,
- osób prawnych,
- jednostek organizacyjnych nie mających osobowości prawnej, o ile posiadają zdolność prawną,
- szkolnych kas oszczędności i pracowniczych kas zapomogowo-pożyczkowych.
- wszystkie środki zgromadzone w banku przez jedną osobę, niezależnie od tego na ilu rachunkach, traktowane są jako jeden depozyt;
- podstawę do obliczania kwoty gwarantowanej stanowi suma środków ulokowanych na wszystkich rachunkach;
- Alior Bank SA w swojej działalności przestrzega „Zasad dobrej praktyki banków w zakresie informowania o przynależności do obowiązkowego systemu gwarantowania” opracowanych przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny.
Alior Bank SA jest uczestnikiem Systemu Rekompensat prowadzonego przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych SA. System ten gwarantuje ochronę aktywów zapisanych na rachunkach lub przechowywanych w depozycie prowadzonym przez Biuro Maklerskie oraz wypłatę środków, do wysokości określonej w ustawie o obrocie instrumentami finansowymi z dnia 29 lipca 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.).
System rekompensat zabezpiecza wypłatę środków klienta, pomniejszonych o należności banku z tytułu świadczonych usług, według stanu z dnia zaistnienia jednego z przypadków, o których mowa powyżej, do wysokości równowartości w złotych 3 000 euro - w 100% wartości środków objętych systemem rekompensat oraz 90% nadwyżki ponad tę kwotę, z tym że górna granica środków objętych systemem rekompensat wynosi równowartość w złotych 22 000 euro.
Alior Bank jako członek Giełdy Papierów Wartościowych SA w Warszawie SA jest uczestnikiem Funduszu Gwarantowania i Rozliczeń Transakcji Giełdowych. Celem Funduszu jest zapewnienie bezpieczeństwa obrotu na giełdzie wszystkim uczestnikom przez gwarantowanie wzajemnej wypłacalności członków giełdy z tytułu transakcji giełdowych.