Czy opłaty zawarte w Taryfie Opłat i Prowizji dla Konta Wyższej Jakości mogą ulec zmianie?
Alior Bank daje 5-letnią gwarancję niezmienności opłat, dla Klientów otrzymujących jednorazowy wpływ na kwotę min. 2 500 zł/mies. z innego banku lub z konta firmowego prowadzonego w Alior Banku, lub na rachunku których zostaną rozliczone transakcje bezgotówkowe wykonane kartą na kwotę min. 700 zł/mies.
Ile kosztuje prowadzenie Konta Wyższej Jakości?
Prowadzenie Konta Wyższej Jakości jest bezpłatne, jeśli otrzymujesz jednorazowy wpływ na kwotę min. 2 500 zł/mies. z innego banku lub z konta firmowego prowadzonego w Alior Banku, lub, jeśli na Twoim rachunku zostaną rozliczone transakcje bezgotówkowe wykonane kartą na kwotę min. 700 zł/mies.
Jeśli w danym miesiącu nie spełnisz żadnego z powyższych warunków, bank pobierze opłatę za prowadzenie konta w wysokości 12 zł oraz będzie mógł naliczać opłaty za obsługę zadłużenia na koncie.
Co jest potrzebne, aby otworzyć konto w Alior Banku?
Wystarczy dokument tożsamości.
W jaki sposób mogę założyć konto przez internet bez kuriera?
Wystarczy, że wypełnisz wniosek przez internet i potwierdzisz umowę przelewem z własnego konta w innym banku. Pamiętaj, że dane, które podajesz na wniosku (imię, nazwisko, adres) muszą zgadzać się z danymi z przelewu potwierdzającego umowę o konto. Sprawdź, jak wygląda cały proces.
Na jaki adres przyjedzie kurier w przypadku korespondencyjnego zakładania konta? Czy można adres zmienić u kuriera?
Kurier przyjedzie na adres korespondencyjny, podany we wniosku internetowym lub podany Konsultantowi Contact Center. Po rozpoczęciu procesu nie ma możliwości zmiany tego adresu na inny.
Co się stanie, jeśli nie będzie mnie pod wskazanym adresem, kiedy kurier dostarczy dokumenty?
Kurier podejmuje dwie próby podjechania na podany adres korespondencyjny. Po drugiej nieudanej próbie kurier zostawia awizo, informujące o tym, gdzie można odebrać przesyłkę z magazynu firmy DPD. Przesyłka jest magazynowana przez 5 dni. Podczas magazynowania przesyłki następuje kontakt telefoniczny ze strony firmy kurierskiej (na podany numer telefonu komórkowego) i ustalenie terminu trzeciej próby doręczenia. Jeśli i ta próba zakończy się niepowodzeniem, przesyłka wraca do Banku.
W jakim terminie mogę odstąpić od umowy?
Każdy Klient, który zawarł umowę poza oddziałem Alior Banku, może odstąpić od umowy w ciągu 14 dni od daty podpisania dokumentów.
Jeśli przekażę podpisaną umowę kurierowi, skąd będę wiedział, kiedy moje konto zostanie aktywowane?
Po odesłaniu podpisanych dokumentów do Banku, następuje weryfikacja poprawności ich podpisania i w przypadku jej pozytywnego wyniku rachunek jest aktywowany - wtedy wysyłamy na podany numer telefonu komórkowego wiadomość SMS z informacją o aktywowaniu rachunku.
Czy mogę otworzyć konto przebywając za granicą?
Jeśli posiadasz konto w innym Banku w Polsce i masz do niego dostęp przez Internet, możesz skorzystać z potwierdzenia umowy przelewem z Twojego konta w innym banku - Twoje konto będzie wtedy aktywne w ciągu jednego dnia roboczego od chwili złożenia wniosku. Pamiętaj, że dane z wniosku o założenie konta muszą się zgadzać z danymi z banku, z którego będziesz dokonywać przelewu. W chwili obecnej nie ma natomiast możliwości wysłania kuriera na adres zagraniczny.
Chciałbym przenieść ROR do Alior Banku, ale obawiam się, że będzie to wymagało wiele wysiłku.
Bez obaw. W Alior Banku zapewnimy Ci pomoc w przeniesieniu rachunków. Podczas otwierania rachunku w oddziale, nasz Bankier udzieli Ci informacji, jak sprawnie zamknąć konto w dotychczasowym banku, a także powiadomi odpowiednie instytucje o zmianie numeru rachunku (np. Twojego pracodawcę oraz Urząd Skarbowy). Umożliwi Ci również szybkie przeniesienie płatności, zleceń stałych, poleceń zapłaty i odbiorców.
W jakiej formie mogę otrzymywać wyciąg z rachunku?
W trosce o środowisko, rekomendujemy korzystanie z wyciągów elektronicznych – dostępnych w bankowości Internetowej. Oczywiście istnieje również możliwość otrzymywania tradycyjnych, papierowych wyciągów wysyłanych pocztą lub odbierania wyciągów w oddziale banku.
W których bankomatach mogę wypłacić pieniądze bez prowizji?
W ramach Konta Wyższej Jakości wypłaty we wszystkich bankomatach w Polsce i na świecie są darmowe.
Czy istnieje możliwość otrzymania karty debetowej od razu przy podpisaniu umowy w oddziale?
Tak, proponujemy naszym Klientom kartę wydawaną „od ręki”. Taka karta jest niespersonalizowana (tzn. nie jest na niej nadrukowane imię i nazwisko użytkownika, a jedynie nazwa banku). Karta ważna jest przez 1 rok, a kolejna wydawana jest już jako karta spersonalizowana z imieniem i nazwiskiem użytkownika. Jako kartę niespersonalizowaną możesz otrzymać jednak tylko płaską kartę MasterCard Debit.
Na czym polega technologia MasterCard® PayPass™?
Technologia PayPass™, to bezstykowy system pozwalający na dokonywanie transakcji bezgotówkowych jedynie za pomocą przyłożenia karty do specjalnego terminalu. Sprzedawca wprowadza kwotę do zapłaty, Ty zbliżasz kartę do czytnika i gotowe! Maksymalna kwota transakcji bez kodu PIN lub podpisu wynosi 50 zł.
Czy zbliżeniowo mogę płacić także za granicą?
Płatności PayPass™ są już dostępne w blisko 40 krajach, m.in. Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Turcji czy Stanach Zjednoczonych. Za granicą można dokonywać transakcji bez potwierdzenia kodem PIN do 25 euro, 50 dolarów amerykańskich, 15 funtów brytyjskich - limity różnią się w zależności od waluty danego kraju. Transakcje za granicą są tak samo bezpieczne, jak te wykonywane w kraju.
Jak chronić swój PIN?
- Unikaj łatwych do przewidzenia kombinacji cyfr,2. Zapamiętaj swój kod PIN,
- Pamiętaj o okresowej zmianie kodu PIN, w szczególności po powrocie z wyjazdu zagranicznego,
- Używaj różnych kodów PIN dla różnych kart,
- Zasłaniaj klawiaturę podczas wprowadzania kodu PIN w bankomacie lub w trakcie płatności w punkcie usługowo-handlowym.
Jak aktywować kartę w Systemie Bankowości Internetowej?
Czy mogę zmieniać dzienne limity transakcyjne na karcie?
Oczywiście, można dokonać takich zmian w oddziale Banku, w Contact Center bądź samodzielnie w Systemie Bankowości Internetowej.
Można zdefiniować dwa oddzielne limity dzienny - limit wypłat gotówkowych i bezgotówkowych. W ramach limitu bezgotówkowego można dodatkowo zdefiniować limit dla transakcji internetowych i pozostałych wykonywanych bez fizycznego przedstawienia karty, tzw. limit MOTOEC ( Mail Order, Telephone Order, E-commerce) oraz limit operacji PayPass online. Przykład poniżej:
Przykład 1:
Zdefiniowano:
- limit transakcji bezgotówkowych w wysokości 2000 PLN,
- limit MOTOEC w wysokości 300 PLN,
- limit Operacji PayPass online w wysokości 300 PLN.
Oznacza to, że użytkownik może jednego dnia zapłacić kartą do kwoty 2000 PLN, w tym maksymalnie 300 PLN w formie zakupów przez Internet i maksymalnie 300 PLN w ramach operacji PayPass w trybie online.
Przykład 2:
Ustawiono:
- limit transakcji bezgotówkowych w wysokości 2000 PLN,
- limit MOTOEC w wysokości 0 PLN,
- limit PayPass online w wysokości 0 PLN.
Użytkownik może zapłacić kartą w sklepie do kwoty 2000 PLN, nie może natomiast płacić kartą w Internecie i nie może dokonywać płatności PayPass w trybie online. Może natomiast wykonać operację PayPass w trybie offline – np. w automacie sprzedającym słodycze..
W obu powyższych przykładach należy pamiętać, że za płatności gotówkowe, takie jak wypłaty z bankomatów odpowiada dzienny limit transakcji gotówkowych, niezależny od limitu bezgotówkowego.
Na co zwracać uwagę płacąc kartą przez Internet?
Podając informacje o karcie na stronach internetowych zachowaj rozwagę. Sprawdzaj wiarygodność serwisów, weryfikuj ofertę, warunki dokonania transakcji oraz reklamacji. Zapoznaj się z regulaminem sklepu internetowego, szczególnie zwracając uwagę na regulaminy stron i ich zapisy dotyczące pobieranych opłat (np. cykliczne opłaty za uczestnictwo, opłaty abonamentowe, możliwość rezygnacji z uczestnictwa).
Przed dokonaniem transakcji upewnij się, że transmisja danych odbędzie się w bezpiecznym połączeniu:
- w oknie przeglądarki internetowej szukaj symbolu kluczyka lub kłódki, gwarantującego, że sesja jest szyfrowana specjalnym protokołem SSL, pozwalającym na bezpieczną komunikację;
- sprawdź czy adres strony internetowej zaczynać się od przedrostka https - oznaczającego protokół, zapewniający bezpieczne połączenie do serwera.
W jaki sposób mogę aktywować kartę PayPass™?
Karta z funkcjonalnością zbliżeniową może zostać aktywowana, tak jak zwykła karta, w Systemie Bankowości Internetowej lub poprzez contact center. Włączenie funkcjonalności zbliżeniowej następuje po dokonaniu pierwszej transakcji z użyciem mikroprocesora.
W jaki sposób mogę zastrzec kartę debetową?
W razie potrzeby możesz zastrzec swoją kartę debetową korzystając z Systemu Bankowości Internetowej, w dowolnym Oddziale Banku lub za pośrednictwem naszego Contact Center. Dodatkowo, w razie potrzeby możesz zablokować ją poprzez bankowość mobilną.
Na jaki cel mogę przeznaczyć środki z limitu odnawialnego w rachunku?
Środki w ramach limitu możesz przeznaczyć na dowolny cel, ponieważ limit działa jak zwiększenie kwoty środków, dostępnych na rachunku.
Czy możliwe jest otrzymanie limitu w rachunku wspólnym?
Tak, oczywiście istnieje taka możliwość. W takiej sytuacji umowę o limit podpisują obaj współposiadacze rachunku.
Jakie dokumenty muszę przedstawić, by ubiegać się o przyznanie limitu odnawialnego w rachunku?
Niezbędne jest dostarczenie następujących dokumentów:
- dokument tożsamości ze zdjęciem,
- inne dokumenty uzależnione od indywidualnego przypadku,
- zgoda współmałżonka w przypadku zobowiązań powyżej kwoty, ustalanej przez bank.
Kto może ubiegać się o limit odnawialny w rachunku?
O limit mogą wnioskować osoby w wieku od 22 do 80 lat, posiadające rachunek ROR i uzyskujące dochody na terenie Polski. Dla rachunków wspólnych o limit wnioskują obaj posiadacze rachunku.
Do której godziny muszę wysłać przelew, aby został on zrealizowany w tym samym dniu?
Bank realizuje przelewy poprzez KIR S.A.(Krajową Izbę Rozliczeniową S.A.) zgodnie z harmonogramem sesjii Elixir. Wpływ na godzinę realizacji zlecenia (przelewu) ma zarówno Bank, z którego wykonywany jest przelew, jak i Bank, który go przyjmuje.
W Alior Banku, aby przelew został wysłany na I sesję KIR należy go zlecić do godz. 8:20, na II sesję do godz. 12:20, a na III sesję do godz. 15:10. Godziny przyjmowania tych przelewów w innych Bankach mogą być zróżnicowane.
Księgowanie sesji elixir przychodzących do Alior Banku rozpoczyna się:
- I sesja KIR - od godz. 11:00
- II sesja KIR - od godz. 15:00
- III sesja KIR - od godz. 17:00
Długość procesu księgowania uzależniona jest od wielkości sesji przychodzącej.
Ile kosztuje przelew zagraniczny z konta?
Wszystkie przelewy z Konta Wyższej Jakości są bezpłatne - także przelewy zagraniczne (niezależnie od sposobu ich realizacji) oraz przelewy europejskie.
Czym charakteryzuje się przelew europejski?
Przelew realizowany:
- tylko w EUR,
- wyłącznie w trybie normalnym i pilnym (w obu przypadkach data udostępnienia środków bankowi beneficjenta D+1),
- tylko w Systemie Bankowości Internetowej,
- do krajów Unii Europejskiej oraz Islandii, Lichtensteinu, Szwajcarii i Norwegii i wskazanych terytoriów zależnych państw UE (zasięg terytorialny SEPA),
- z opcją kosztową SHA (koszty współdzielone między odbiorcą a nadawcą),
- rachunek beneficjenta podany w standardzie IBAN.
Czy Bank określił kwotę wypłaty gotówki, powyżej której konieczne jest wcześniejsze zgłoszenie chęci realizacji wypłaty?
Tak, większe wypłaty wymagają wcześniejszego poinformowania banku. W zależności od rodzaju placówki, kwoty są różne:
- 25 000 PLN bądź 3 000 w EUR bądź 2000 USD lub GBP – w przypadku wypłaty w Oddziałach Banku;
- 10 000 PLN – w przypadku wypłaty w Oddziału Alior Bank Express;
- 10 000 PLN – w przypadku wypłaty w Placówkach Partnerskich (Agencjach).
Notyfikacja powinna zostać zgłoszona najpóźniej do godziny 14:00 na dwa dni robocze przed planowaną datą wypłaty w oddziale.
Istnieje możliwość odwołania notyfikacji lub modyfikacji kwoty, terminu lub miejsca realizacji wypłaty dla:
- PLN - do godziny 11:00 na jeden dzień roboczy przed planowaną wypłatą w oddziale;
- waluty obce - do godziny 14:00 na dwa dni robocze przed planowaną wypłatą w oddziale.
Czy operacje w systemie PayPass™ mogę zacząć wykonywać od razu po aktywowaniu karty?
Ze względów bezpieczeństwa, aby karta mogła wykonywać transakcje bezstykowe musi zostać wykonana przynajmniej jedna transakcja z wykorzystaniem mikroprocesora umieszczonego na karcie – może to być płatność w sklepie bądź wypłata z bankomatu.
UWAGA! Wykonanie transakcji z użyciem paska magnetycznego nie powoduje aktywacji technologii PayPass.
W dotychczas posiadanym rachunku miałem przyznany limit odnawialny. Chciałbym dysponować takim limitem również w Alior Banku. Po jakim czasie będzie to możliwe?
Limit w rachunku możesz uzyskać już w pierwszym miesiącu. Co więcej, formalności załatwisz w ciągu jednej wizyty w oddziale.
Czy w Alior Banku dostępne są również rachunki dla dzieci?
Oczywiście, rachunek mogą otworzyć również osoby małoletnie - powyżej i poniżej 13. roku życia. Aby to zrobić, niezbędna jest obecność przedstawiciela ustawowego.
Czy osoba uzyskująca dochody za granicą może otworzyć limit odnawialny w rachunku?
Niestety nie ma takiej możliwości, limit odnawialny w rachunku mogą otworzyć obywatele polscy i obcokrajowcy (rezydenci oraz nierezydenci, zgodnie z określeniami zawartymi w Prawie Bankowym oraz Prawie Dewizowym), którzy uzyskują dochody na terenie Polski.
Jakie dokumenty muszę przedstawić, by ubiegać się o przyznanie limitu odnawialnego w rachunku?
Niezbędne jest dostarczenie następujących dokumentów:
- dokument tożsamości ze zdjęciem,
- inne dokumenty uzależnione od indywidualnego przypadku,
- zgoda współmałżonka w przypadku zobowiązań powyżej kwoty, ustalanej przez bank.
Kto może ubiegać się o limit odnawialny w rachunku?
O limit mogą wnioskować osoby w wieku od 22 do 80 lat, posiadające rachunek ROR i uzyskujące dochody na terenie Polski. Dla rachunków wspólnych o limit wnioskują obaj posiadacze rachunku.
W jakiej walucie mogę otworzyć lokatę?
Lokaty dostępne są w złotych, euro, dolarach amerykańskich, funtach brytyjskich oraz frankach szwajcarskich.
Czy zakładając lokatę odnawialną nie tracę, jeśli w międzyczasie bank podniesie oprocentowanie lokat?
Nie, lokata zawsze odnawia się na zasadach, obowiązujących w dniu odnowienia. Warto jednak pamiętać, że zasada ta obowiązuje również, jeśli bank obniży oprocentowanie.
Czy możliwe jest zerwanie lokaty bez utraty odsetek?
Nie, zerwanie lokaty wiąże się z utratą odsetek.
Czy lokata jest odnawiana wraz z odsetkami?
Masz możliwość wyboru – w zależności od Twojej decyzji, lokata może być odnowiona wraz z odsetkami bądź odnowi się jedynie kapitał, a odsetki przelane zostaną na Twój rachunek.
Czy wysokość oprocentowania zależna jest od kwoty lokaty?
Nie. Dla każdej kwoty oprocentowanie lokat w Alior Banku jest identyczne. Oprocentowania różne są natomiast w zależności od wybranego terminu oraz waluty lokaty.
Czy jeżeli Klient będzie miał zgromadzone na koncie oszczędnościowym nadpłaty i przestanie płacić bieżące składki, Bank pobierze kolejne składki z konta oszczędnościowego?
Nie, składka nie będzie automatycznie pobierana.
Czy nadpłaty, które trafiają na KO są do dyspozycji Klienta?
Nadpłaty trafiają na konto oszczędnościowe, automatycznie założone celem obsługi ewentualnych nadpłat. Klient może zarządzać tym kontem takim stopniu, jak w przypadku nabycia samego konta oszczędnościowego. Tak więc również nadpłaty są do dyspozycji klienta.
W jakiej sytuacji oprocentowanie konta oszczędnościowo-emerytalnego może ulec zmianie?
Oprocentowanie konta jest stałe, a oprocentowanie w wysokości 5% (w przypadku terminu 5 lat) lub 6% (dla terminu 10 lat) jest gwarantowane przez cały okres umowy.
Czy kiedy dobiegnie do końca umowa na 5 lat/10 lat klient musi przyjść osobiście do banku i wypłacić pieniądze, ewentualnie zrobić dyspozycję przelewu?
Środki automatycznie trafią na konto oszczędnościowe (tj. na konto przeznaczone również do nadpłat). Wówczas klient może nimi zadysponować poprzez wypłatę gotówkową lub przelew (w oddziale lub przez bankowość internetową bądź telefoniczną).
Do jakiego okresu odnosi się możliwa 6- krotność nadpłat?
Podczas każdej wpłaty (zarówno gotówkowej, jak i przelewem), Bank sprawdza jakie jest saldo rachunku emerytalnego. Jeśli klient w dowolnym momencie osiągnie poziom nadpłaty równej sześciokrotności składki, to o ile nie pojawi się miesiąc w którym nie dokona pełnej dopłaty, maksymalna miesięczna wpłata będzie równa kwocie składki.
Jakie jest oprocentowanie konta oszczędnościowego?
Czy bank określił kwotę wypłaty gotówki, powyżej której konieczne jest wcześniejsze zgłoszenie chęci realizacji wypłaty?
Tak, większe wypłaty wymagają wcześniejszego poinformowania banku.
W zależności od rodzaju placówki, kwoty są różne:
- 20 000 PLN bądź 2 000 w walucie obcej – w przypadku wypłaty w oddziałach banku
- 5 000 PLN – w przypadku wypłaty w oddziału Alior Bank Express
- 8 000 PLN – w przypadku wypłaty w placówkach partnerskich (Agencjach).
Notyfikacja powinna zostać zgłoszona najpóźniej do godziny 14:00 na dwa dni robocze przed planowaną datą wypłaty w oddziale.
Istnieje możliwość odwołania notyfikacji lub modyfikacji kwoty, terminu lub miejsca realizacji wypłaty dla:
- PLN - do godziny 11:00 na jeden dzień roboczy przed planowaną wypłatą w oddziale
- waluty obce - do godziny 14:00 na dwa dni robocze przed planowaną wypłatą w oddziale
Jeśli chcesz wypłacić większą kwotę gotówki, musisz zgłosić notyfikację. W jaki sposób to zrobić?
- Klienci Indywidulani - wyłącznie pisemnie w Oddziale Banku
- Klienci Biznesowi – pisemnie w Oddziale Banku lub za pośrednictwem Systemu Bankowości Internetowej
- Klienci Kantoru Walutowego – w Oddziale Banku lub za pośrednictwem platformy internetowej Kantoru Walutowego
Czy do konta oszczędnościowego wydawana jest karta debetowa?
Karta debetowa może być wydana do konta oszczędnościowego. Karta ta pozwala zarówno na wypłacanie pieniędzy z bankomatu, jak i na płacenie w punktach handlowo–usługowych.
Czy mogę ustanowić zlecenia stałe wykonywane z konta oszczędnościowego?
Nie, nie ma takiej możliwości. Z konta oszczędnościowego można natomiast wykonywać dowolną ilość przelewów (pamiętaj, że tylko jeden przelew w miesiącu jest bezpłatny).
W jaki sposób mogę wypłacić pieniądze z konta oszczędnościowego?
Pieniądze możesz wypłacić zarówno gotówkowo (w kasie banku lub w bankomacie), jak i bezgotówkowo (poprzez przelew krajowy).
Do której godziny muszę wysłać przelew, aby został on zrealizowany w tym samym dniu?
Bank realizuje przelewy poprzez KIR SA (Krajową Izbę Rozliczeniową SA) zgodnie z harmonogramem sesjii Elixir. Wpływ na godzinę realizacji zlecenia (przelewu) ma zarówno Bank, z którego wykonywany jest przelew, jak i Bank, który go przyjmuje.
W Alior Banku, aby przelew został wysłany na I sesję KIR należy go zlecić do godz. 8:20, na II sesję do godz. 12:20, a na III sesję do godz. 15:10. Godziny przyjmowania tych przelewów w innych Bankach mogą być zróżnicowane.
Księgowanie sesji elixir przychodzących do Alior Banku rozpoczyna się:
- I sesja KIR - od godz. 11:00;
- II sesja KIR - od godz. 15:00;
- III sesja KIR - od godz. 17:00.
Długość procesu księgowania uzależniona jest od wielkości sesji przychodzącej.
Na jaki adres przyjedzie kurier w przypadku korespondencyjnego zakładania konta? Czy można adres zmienić u kuriera?
Kurier przyjedzie na adres korespondencyjny, podany we wniosku internetowym lub podany Konsultantowi Contact Center. Po rozpoczęciu procesu nie ma możliwości zmiany tego adresu na inny.
Co się stanie, jeśli nie będzie mnie pod wskazanym adresem, kiedy kurier dostarczy dokumenty?
Kurier podejmuje dwie próby podjechania na podany adres korespondencyjny. Po drugiej nieudanej próbie kurier zostawia awizo, informujące o tym, gdzie można odebrać przesyłkę z magazynu firmy DPD. Przesyłka jest magazynowana przez 5 dni. Podczas magazynowania przesyłki następuje kontakt telefoniczny ze strony firmy kurierskiej (na podany numer telefonu komórkowego) i ustalenie terminu trzeciej próby doręczenia. Jeśli i ta próba zakończy się niepowodzeniem, przesyłka wraca do Banku.
W jakim terminie mogę odstąpić od umowy?
Każdy Klient, który zawarł umowę poza oddziałem Alior Banku, może odstąpić od umowy w ciągu 14 dni od daty podpisania dokumentów.
Jeśli przekażę podpisaną umowę kurierowi, skąd będę wiedział, kiedy moje konto zostanie aktywowane?
Po odesłaniu podpisanych dokumentów do Banku, następuje weryfikacja poprawności ich podpisania i w przypadku jej pozytywnego wyniku rachunek jest aktywowany - wtedy wysyłamy na podany numer telefonu komórkowego wiadomość SMS z informacją o aktywowaniu rachunku.
Czy mogę otworzyć konto przebywając za granicą?
W chwili obecnej nie ma możliwości otwarcia konta drogą korespondencyjną i wysłania kuriera na adres zagraniczny.
Jak długo trwa program?
Program trwa od 9 stycznia 2012 roku do 30 czerwca 2012 roku. Bank zastrzega sobie jednak prawo przedłużenia lub skrócenia czasu trwania Programu bez podania przyczyny.
Jakie są ograniczenia kwoty lokaty i dodatkowych produktów inwestycyjnych?
Kwota jednej lokaty może wynosić od 1000 zł do:
Dodatkowy Produkt Inwestycyjny |
Miejsce złożenia zapisu/zlecenia nabycia Dodatkowego Produktu Inwestycyjnego |
Maksymalna kwota Lokaty |
Limit kwoty Lokaty |
Wskazane Bankowe Papiery Wartościowe |
Oddział Banku |
100% (dla lokaty 7M oraz 2M) lub 30% (dla lokaty 80D) zapisu |
brak |
Alior SFIO |
Oddział Banku |
100% (dla lokaty 7M oraz 2M) lub 30% (dla lokaty 80D) wpłat |
99 999 zł |
Alior SFIO |
Bankowość Internetowa |
75% (dla lokaty 7M oraz 2M) lub 30% (dla lokaty 80D) wpłat |
75 000 zł |
Aviva Investors FIO |
Oddział Banku lub Bankowość Internetowa |
100% (dla lokaty 7M oraz 2M) lub 30% (dla lokaty 80D) wpłat |
99 999 zł |
AXA Akcji "Big Players"
AXA Akcji |
Oddział Banku |
100% (dla lokaty 7M oraz 2M) lub 30% (dla lokaty 80D) wpłat |
99 999 zł |
AXA Akcji "Big Players"
AXA Akcji |
Bankowość internetowa |
75% (dla lokaty 7M oraz 2M) lub 30% (dla lokaty 80D) wpłat |
75 000 zł |
BlackRock Global Funds (waluta inwestycji PLN) |
Oddział Banku lub Bankowość Internetowa |
100% (dla lokaty 7M oraz 2M) lub 30% (dla lokaty 80D) wpłat |
brak |
Investor Agrobiznes
Investor Gold
Investor Indie I Chiny
Investor Rosja
Investor Turcja |
Oddział Banku |
100% (dla lokaty 7M oraz 2M) lub 30% (dla lokaty 80D) wpłat |
99 999 zł |
Investor Agrobiznes
Investor Gold
Investor Indie I Chiny
Investor Rosja
Investor Turcja |
Bankowość Internetowa |
75% (dla lokaty 7M oraz 2M) lub 30% (dla lokaty 80D) wpłat |
75 000 zł |
SCHRODER ISF EMERGING MARKETS DEBT ABSOLUTE RETURN A1 ACC PLN HEDGED
STS GLOBAL DIVERSIFIED GROWTH A1 ACC PLN HEDGED
SCHRODERS ISF ASIAN CONVERTIBLE BOND A1 ACC PLN HEDGED |
Oddział Banku lub Bankowość internetowa |
100% (dla lokaty 7-miesięcznej oraz 2-miesięcznej) lub 30% wpłat (dla lokaty 80-dniowej) |
brak |
Subfundusz Zrównoważony SKARBIEC-WAGA
Subfundusz Akcji SKARBIEC-AKCJA
Subfundusz SKARBIEC-ALOKACJI GLOBALNEJ
Subfundusz SKARBIEC-RYNKÓW SUROWCOWYCH
SKARBIEC-TOP Funduszy Zagranicznych FIO
SKARBIEC-ALTERNATYWNY SFIO |
Oddział Banku |
100% (dla lokaty 7M oraz 2M) lub 30% (dla lokaty 80D) wpłat |
199 999 zł |
Subfundusz Zrównoważony SKARBIEC-WAGA
Subfundusz Akcji SKARBIEC-AKCJA
Subfundusz SKARBIEC-ALOKACJI GLOBALNEJ
Subfundusz SKARBIEC-RYNKÓW SUROWCOWYCH
SKARBIEC-TOP Funduszy Zagranicznych FIO
SKARBIEC-ALTERNATYWNY SFIO |
Bankowość Internetowa |
75% (dla lokaty 7M oraz 2M) lub 30% (dla lokaty 80D) wpłat |
150 000 zł |
Superfund SFIO (PLN)
Superfund Trend Plus Powiązany (PLN) |
Oddział Banku lub Bankowość Internetowa |
100% (dla lokaty 7M oraz 2M) lub 30% (dla lokaty 80D) wpłat |
brak |
UniKorona Zrównoważony
UniAkcje Sektory Wzrostu
UniAkcje Małych i Średnich Spółek
UniAkcje Nowa Europa |
Oddział Banku |
100% (dla lokaty 7M oraz 2M) lub 30% (dla lokaty 80D) wpłat |
99 999 zł |
UniKorona Zrównoważony
UniAkcje Sektory Wzrostu
UniAkcje Małych i Średnich Spółek
UniAkcje Nowa Europa |
Bankowość Internetowa |
75% (dla lokaty 7M oraz 2M) lub 30% (dla lokaty 80D) wpłat |
75 000 zł |
Fundusz Investor Private Equity FIZ |
Oddział Banku |
100% (dla lokaty 7M oraz 2M) lub 30% (dla lokaty 80D) wpłat |
brak |
Fundusz Investor Gold FIZ |
Oddział Banku |
100% (dla lokaty 7-miesięcznej oraz 2-miesięcznej) lub 30% wpłat (dla lokaty 80-dniowej) |
brak |
Inny wskazany przez Bank produkt inwestycyjno-ubezpieczeniowy |
Oddział Banku |
100% wartości wykupionego Produktu |
brak |
„Ubezpieczenie z przyszłością” |
Oddział Banku |
400 – krotność (dla lokaty 7M oraz 2M) lub 150 – krotność (dla lokaty 80D) kwoty odpowiadającej zadeklarowanej miesięcznej składce |
brak |
„Zadbaj o przyszłość” |
Oddział Banku |
400 – krotność (dla lokaty 7M oraz 2M) lub 150 – krotność (dla lokaty 80D) kwoty odpowiadającej zadeklarowanej miesięcznej składce |
brak |
„Gwarantowana przyszłość” |
Oddział Banku |
400 – krotność (dla lokaty 7M oraz 2M) lub 150 – krotność (dla lokaty 80D) kwoty odpowiadającej zadeklarowanej miesięcznej składce |
brak |
Strategia 80/20 |
Oddział Banku |
100% wartości Zainwestowanej Składki |
brak |
Amplico Stabilnego Wzrostu,
Amplico Aktywnej Alokacji,
Amplico Zrównoważony Nowa Europa |
Oddział Banku |
100% (dla lokaty 7M oraz 2M) lub 30% (dla lokaty 80D) wpłat |
50 000 zł |
Amplico Stabilnego Wzrostu,
Amplico Aktywnej Alokacji,
Amplico Zrównoważony Nowa Europa |
Bankowość Internetowa |
75% (dla lokaty 7M oraz 2M) lub 30% (dla lokaty 80D) wpłat |
37 500 zł |
Amplico Akcji
Amplico Małych i Średnich Spółek |
Oddział Banku lub Bankowość Internetowa |
100% (dla lokaty 7M oraz 2M) lub 30% (dla lokaty 80D) wpłat |
250 000 zł |
Amplico Akcji Plus
Amplico Akcji Małych Spółek
Amplico Subfundusz Akcji Nowa Europa |
Oddział Banku |
100% (dla lokaty 7M oraz 2M) lub 30% (dla lokaty 80D) wpłat |
100 000 zł |
Amplico Akcji Plus
Amplico Akcji Małych Spółek
Amplico Akcji Nowa Europa |
Bankowość Internetowa |
75% (dla lokaty 7M oraz 2M) lub 30% (dla lokaty 80D) wpłat |
75 000 zł |
Amplico Zrównoważony Azjatycki,
Amplico Akcji Europejskich, Amplico Akcji Amerykańskich,
Amplico Akcji Chińskich i Azjatyckich,
Amplico Akcji Rynków Wschodzących |
Oddział Banku lub Bankowość Internetowa |
100% (dla lokaty 7M oraz 2M) lub 30% (dla lokaty 80D) wpłat |
brak |
Ponadto:
- Suma wpłat na ALIOR Specjalistyczny Fundusz Inwestycyjny Otwarty na jednego Klienta nie może przekroczyć kwoty 99 999 zł.
- Suma wpłat na Aviva Investors FIO na jednego Klienta nie może przekroczyć kwoty 99 999 zł,
- Suma wpłat na dany Subfundusz SKARBIEC na jednego Klienta nie może przekroczyć kwoty 199 999 zł.
- Suma wpłat na dany Subfundusz Investor na jednego Klienta nie może przekroczyć kwoty 99 999 zł.
- Suma wpłat na dany Subfundusz Union Investment na jednego Klienta nie może przekroczyć kwoty 99 999 zł.
- Suma wpłat na Axa Fundusz Inwestycyjny Otwarty na jednego Klienta nie może przekroczyć kwoty 99 999 zł.
- Suma wpłat na Amplico FIO Parasol Krajowy nie może przekroczyć kwoty 50.000 zł jeśli Produktem Dodatkowym ma być Subfundusz Stabilnego Wzrostu, Amplico Subfundusz Aktywnej Alokacji, Amplico Subfundusz Zrównoważony Nowa Europa i kwoty 250.000 zł jeśli Produktem Dodatkowym ma być Amplico Subfundusz Akcji lub Amplico Subfundusz Małych i Średnich Spółek
- Suma wpłat na Amplico SFIO Parasol Światowy nie może przekroczyć kwoty 100 000 zł jeśli Produktem Dodatkowym ma być Amplico Subfundusz Akcji Plus, Amplico Subfundusz Akcji Małych Spółek lub Amplico Subfundusz Akcji Nowa Europa.
Przykład 1.
Wykupiłeś produkt Generali „Ubezpieczenie z przyszłością”. Zadeklarowałeś składkę miesięczną w wysokości 200 zł. Zatem maksymalna kwota Twojej lokaty wynosi 80 000 zł (200 zł x 400).
Przykład 2.
Dokonałeś dwóch wpłat w Oddziale Banku na ALIOR Specjalistyczny Fundusz Inwestycyjny Otwarty - jedna w kwocie 20 000 zł, druga w kwocie 30 000. Zatem maksymalna kwota Twojej lokaty wynosi 50 000 zł (100% x (20 000 zł + 30 000 zł)).
Przykład 3.
Dokonałeś dwóch wpłat poprzez Bankowość Internetową na Investor Gold - jedna w kwocie 20 000 zł, druga w kwocie 30 000. Zatem maksymalna kwota Twojej lokaty wynosi 50 000 zł (100% x (20 000 zł + 30 000 zł)).
Przykład 4.
Dokonałeś wpłaty w Oddziale Banku na ALIOR Specjalistyczny Fundusz Inwestycyjny Otwarty w kwocie 100 000 zł oraz zapisu na Bankowe Papiery Wartościowe Strukturyzowane w kwocie 50 000 zł. Przekroczyłeś limit wpłat na Alior SFIO (99 999 zł), więc nie jest on brany pod uwagę w Programie. Zatem maksymalna kwota Twojej lokaty wynosi 50 000 zł (100% x 50 000 zł).
Czy mogę mieć więcej niż jedną lokatę w programie?
Tak. W ramach programu możesz założyć dowolną liczbę lokat, z zastrzeżeniem „Limitu kwoty lokaty” oraz „Maksymalnej kwoty lokaty”, określonych w Regulaminie „Razem Zyskujesz edycja X” (patrz też przykłady w pytaniu „Jakie są ograniczenia kwoty lokaty i dodatkowych produktów inwestycyjnych?”).
Ile wynosi maksymalna kwota pożyczki, która nie wymaga zabezpieczenia?
Maksymalna kwota pożyczki, do której nie wymagane jest zabezpieczenie, wynosi 150 000 zł.
Jaki jest maksymalny okres, na jaki można wziąć pożyczkę?
Maksymalny okres kredytowania wynosi aż 10 lat i jest jednym z najdłuższych na rynku.
Czy dwie osoby niespokrewnione mogą starać się o pożyczkę?
Tak, w Alior Banku istnieje taka możliwość.
W jakich walutach udzielana jest pożyczka?
Pożyczka udzielana jest w złotych polskich.
Czy muszę być obywatelem Polski, aby dostać pożyczkę?
Nie, abyś mógł starać się o pożyczkę, wystarczy, że osiągasz dochody na terenie Polski.
W jaki sposób kwota pożyczki jest wypłacana?
Kwota pożyczki jest przelewana na wskazany rachunek bankowy lub wypłacana w gotówce w oddziale Alior Banku.
W jakich ratach dokonywane są spłaty pożyczki?
Spłaty mogą być dokonywane w ratach równych lub malejących.
W jaki sposób można dokonywać spłat pożyczki?
Spłat dokonywać można na wiele sposobów. Możesz w tym celu wykonać przelew ze swojego konta bądź spłacać pożyczkę gotówką w kasie w dowolnym oddziale Banku, a jeśli posiadasz konto osobiste w Alior Banku, możesz również ustawić automatyczną spłatę z konta bądź też zlecić spłatę poprzez bankowość telefoniczną lub przez Internet. Spłaty rat kredytu nie można dokonywać poprzez złożenie zlecenia stałego.
Czy muszę posiadać konto osobiste w Alior Banku, by móc zaciągnąć pożyczkę?
Nie, nie wymagamy posiadania konta w Alior Banku.
Ile wynosi maksymalna kwota kredytu, która nie wymaga zabezpieczenia?
Maksymalna kwota kredytu, do której nie wymagane jest zabezpieczenie, wynosi 150 000 zł.
Jaki jest maksymalny okres, na jaki można wziąć kredyt?
Maksymalny okres kredytowania wynosi aż 10 lat i jest jednym z najdłuższych na rynku.
Co to jest „okres bezodsetkowy”?
Jest to czas, w trakcie którego bank nie pobiera żadnych odsetek. Jeśli do oznaczonego terminu zwrócisz całość zadłużenia zrealizowanego jako transakcje bezgotówkowe – nie zapłacisz za kredyt ani grosza odsetek! W Alior Banku okres ten wynosi do 58 dni.
Czy płacenie kartą jest bezpieczne?
Bezpieczeństwo twoich pieniędzy to dla nas priorytet. Każda karta kredytowa Alior Banku posiada wbudowany mikroprocesor (chip), który zabezpiecza dane, znajdujące się na karcie. Jeśli zdarzy Ci się zgubić swoją kartę, pilnie skontaktuj się z naszym Contact Center (numer infolinii 19 502 lub z zagranicy +48 12 19 502) - będziesz mógł ją czasowo zablokować (i odblokować, gdy ją znajdziesz) lub trwale zastrzec (i złożyć wniosek o nową). Dzięki temu osoba niepowołana nie dokona transakcji Twoją kartą.
Czy z mojego limitu mogą korzystać inne osoby?
Jeśli chcesz, możesz złożyć wniosek o karty dodatkowe dla Twoich bliskich. Możesz wskazać aż 9 osób, które będą korzystały z Twojego limitu kredytowego.
Czy kartę kredytową może uzyskać dziecko?
Tak. Możesz złożyć wniosek o kartę dodatkową dla każdej osoby, która ukończyła 13 rok życia. To bardzo dobry sposób, aby Twoje dziecko nauczyło się zarządzania i posługiwania się pieniędzmi.
Jak spłacić zadłużenie?
Możesz wykonać przelew ze swojego konta lub spłacić zadłużenie w kasie banku, a jeśli posiadasz konto osobiste w Alior Banku, możesz również ustawić automatyczną spłatę z konta.
Czy zadłużenie może spłacać się automatycznie?
Tak, jeśli posiadasz konto osobiste w Alior Banku, możesz zlecić nam ustanowienie spłaty automatycznej. Decyzja odnośnie wielkości spłaty należy do Ciebie. Dzięki temu nie będziesz martwić się terminami spłaty – my będziemy pamiętać o nich za Ciebie.
Co znaczy „cykl rozliczeniowy”?
Cykl rozliczeniowy to okres, za który Bank przygotuje zestawienie transakcji, dokonanych kartą, oraz innych operacji na rachunku karty. Transakcje te znajdziesz na wyciągu z rachunku karty kredytowej, dostarczanym do Twojej skrzynki pocztowej lub dostępnym w Systemie Bankowości Internetowej Alior Banku.
Czy można samodzielnie wybrać cykl rozliczeniowy?
Tak. Możesz wybrać jeden z sześciu cykli rozliczeniowych i dopasować go do terminu, w którym środki wpływają na Twoje konto (na przykład z tytułu wynagrodzenia). Będzie Ci wtedy łatwiej spłacić zadłużenie z karty kredytowej.
Jak otrzymać kod PIN?
PIN do karty niespersonalizowanej możesz odsłuchać przez telefon, jest on także dostępny w Systemie Bankowości Internetowej. Natomiast PIN do karty spersonalizowanej możesz odsłuchać przez telefon lub sprawdzić w Systemie Bankowości Internetowej. Pamiętaj, że PIN możesz samodzielnie zmienić na taki, który łatwo zapamiętasz.
Czy muszę zapamiętywać kolejny kod PIN?
Pierwszy kod PIN określa Bank, jednak możesz go zmienić w dowolnym momencie. Pamiętaj, by nie wybierać PINu łatwego do odgadnięcia przez innych, jak np. Twoja data urodzenia lub numer rejestracyjny Twojego samochodu.
Jaka jest różnica między transakcją gotówkową a bezgotówkową?
Transakcją gotówkową nazywamy wybranie pieniędzy z bankomatu. Wszystkie pozostałe transakcje przy użyciu karty, a wiec płatność w sklepie czy Internecie, to transakcje bezgotówkowe. W Alior Banku za transakcje bezgotówkowe uznajemy również przelewy z rachunku karty, czego zazwyczaj nie robią inne banki.
Co oznacza, że przelew z karty kredytowej traktowany jest jak transakcja bezgotówkowa?
Oznacza to, że jeśli wykonasz przelew z karty kredytowej Alior Banku, nadal obowiązuje 58-dniowy okres bezodsetkowy. Innymi słowy – w przeciwieństwie do innych banków, nie będziemy naliczać odsetek od kwoty tego przelewu przez blisko dwa miesiące!
Gdzie można płacić kartą kredytową Alior Banku?
Wszędzie tam, gdzie widnieje logo MasterCard, również w Internecie oraz dokonując zakupów przez telefon. Możesz także szybko i bezpiecznie płacić za zakupy za pomocą karty w internetowych sklepach, korzystając z systemu Płacę z Alior Bankiem.
Ile kosztuje karta kredytowa?
Wydanie karty kosztuje 10 zł. Opłaty za kartę nie pobierzemy również w kolejnych latach, pod warunkiem, że często z niej korzystasz. Im częściej płacisz kartą, tym mniej Cię ona kosztuje. Opłata w drugim i kolejnych latach to od 0 zł do 150 zł.
Co oznacza „minimalna kwota spłaty”?
Bank na wyciągu rachunku z karty kredytowej prosi o spłacenie „Minimalnej należnej kwoty do spłaty” . To wartość wynosząca 3% Twojego zadłużenia na koniec cyklu rozliczeniowego wraz z opłatami i odsetkami. Bank wskazuje także termin spłaty, do którego oczekuje na Twoją wpłatę.
Skąd dowiem się, jakie jest moje zadłużenie?
Co miesiąc otrzymasz wyciąg z rachunku karty kredytowej (ze względu na naszą politykę proekologiczną rekomendujemy korzystanie z bankowości internetowej), zawierający zestawienie transakcji, dokonanych kartą, wraz z opłatami, odsetkami i spłatami w ostatnim cyklu rozliczeniowym. Na wyciągu będzie widniała kwota zadłużenia na koniec cyklu rozliczeniowego oraz kwota minimalna do spłaty. Od Ciebie zależy, którą zechcesz spłacić. Wyciąg z rachunku karty kredytowej możesz otrzymać na adres korespondencyjny lub obejrzeć w Systemie Bankowości Internetowej Alior Banku. Możesz również w każdym momencie sprawdzić stan rachunku w tym systemie oraz po zalogowaniu do serwisu automatycznego IVR (po ustawieniu 6-cyfrowego telePIN-u).
Gdzie mogę sprawdzić aktualne kursy walut?
Aktualne kursy walut Alior Banku dostępne są na stronie internetowej w zakładce Kursy walut.
Czy mogę wypłacić pieniądze z bankomatu przy użyciu karty kredytowej?
Tak, ale należy pamiętać, że pobierzemy opłatę w wysokości co najmniej 10 zł, a ponadto dla takiej transakcji nie obowiązuje okres bezodsetkowy. Jeśli potrzebujesz kredytu w gotówce, polecamy pożyczki, których oprocentowanie jest niższe, niż kart kredytowych.
Czy mogę płacić kartą zagranicą? Jak bank przeliczy płatność w innej walucie?
Tak. Transakcje wykonane w dolarach amerykańskich (USD), euro (EUR) lub funcie brytyjskim (GBP), przeliczane są od razu na złote. Jeśli dokonasz transakcji w innej walucie, niż trzy wymienione, najpierw przeliczymy ją na dolary, a następnie na złote. Kwotę w złotych zobaczysz na wyciągu z rachunku karty kredytowej.
Jaki limit może mieć karta kredytowa?
Limit dla kart kredytowych wynosi:
- Karta Gold od 500 zł do 80 000 zł;
- Karta World od 5 000 zł do 20 000 zł;
- Karta World Elite od 50 000 zł do 150 000 zł.
Od czego zależy wysokość limitu, jaki może przyznać mi bank?
Wysokość limitu, jaki możemy przyznać, zależy od Twojej zdolności kredytowej, a więc od tego, ile zarabiasz i ile wydajesz.
Na co zwracać uwagę płacąc kartą przez Internet?
Podając informacje o karcie na stronach internetowych zachowaj rozwagę. Sprawdzaj wiarygodność serwisów, weryfikuj ofertę, warunki dokonania transakcji oraz reklamacji. Zapoznaj się z regulaminem sklepu internetowego, szczególnie zwracając uwagę na regulaminy stron i ich zapisy dotyczące pobieranych opłat (np. cykliczne opłaty za uczestnictwo, opłaty abonamentowe, możliwość rezygnacji z uczestnictwa).
Przed dokonaniem transakcji upewnij się, że transmisja danych odbędzie się w bezpiecznym połączeniu:
- w oknie przeglądarki internetowej szukaj symbolu kluczyka lub kłódki, gwarantującego, że sesja jest szyfrowana specjalnym protokołem SSL, pozwalającym na bezpieczną komunikację;
- sprawdź czy adres strony internetowej zaczynać się od przedrostka https - oznaczającego protokół, zapewniający bezpieczne połączenie do serwera.
Jak chronić swój PIN?
- Sprawdź, czy przesyłka trafiła do Ciebie w stanie nienaruszonym,2. Unikaj łatwych do przewidzenia kombinacji cyfr,
- Zapamiętaj swój kod PIN,
- Pamiętaj o okresowej zmianie kodu PIN, w szczególności po powrocie z wyjazdu zagranicznego,
- Używaj różnych kodów PIN dla różnych kart,
- Zasłaniaj klawiaturę podczas wprowadzania kodu PIN w bankomacie lub w trakcie płatności w punkcie usługowo-handlowym.
Czy mogę zmieniać dzienne limity transakcyjne na karcie?
Oczywiście, można dokonać takich zmian w oddziale Banku, w Contact Center bądź samodzielnie w Systemie Bankowości Internetowej.
Można zdefiniować dwa oddzielne limity dzienny - limit wypłat gotówkowych i bezgotówkowych. W ramach limitu bezgotówkowego można dodatkowo zdefiniować limit dla transakcji internetowych i pozostałych wykonywanych bez fizycznego przedstawienia karty, tzw. limit MOTOEC ( Mail Order, Telephone Order, E-commerce). Dodatkowo w Systemie Bankowości Internetowej można zdefiniować limit dla transakcji PayPass. Przykład poniżej:
Przykład 1:
Zdefiniowano:
- limit transakcji bezgotówkowych w wysokości 2000 PLN;
- limit MOTOEC w wysokości 300 PLN;
- limit PayPass w wysokości 20 PLN.
Oznacza to, że użytkownik może jednego dnia zapłacić kartą do kwoty 2000 PLN, w tym maksymalnie 300 PLN w formie zakupów przez Internet oraz 20 PLN przy pomocy płatności zbliżeniowych PayPass.
Przykład 2:
Ustawiono:
- limit transakcji bezgotówkowych w wysokości 2000 PLN,
- limit MOTOEC w wysokości 0 PLN.
Użytkownik może zapłacić kartą w sklepie do kwoty 2000 PLN, nie może natomiast płacić kartą w Internecie.
W obu powyższych przykładach należy pamiętać, że za płatności gotówkowe, takie jak wypłaty z bankomatów odpowiada dzienny limit transakcji gotówkowych, niezależny od limitu bezgotówkowego.
Czym jest program punktowy World MasterCard Rewards?
W programie punktowym World MasterCard Rewards zyskujesz dodatkowe korzyści przy płatnościach kartą kredytową. Kiedy płacisz kartą, na Twoim koncie w programie dopisywane są punkty. Za każde wydane 5zl (w ramach transakcji bezgotówkowej) na Twoim koncie zostanie dopisany jeden punkt. Punkty możesz wymieniać na atrakcyjne nagrody z katalogu prezentowanego na stronie MasterCarda.
Czy można posiadać więcej niż jedną kartę prepaid?
Nie ma takiej możliwości. Klient może posiadać jeden rachunek prepaid z jedną Kartą. Każda Karta Kibica musi mieć swój rachunek prepaid.
Jak mogę wpłacić środki na Kartę Kibica?
Wpłaty środków można dokonać przelewem na rachunek Karty Kibica, w oddziale lub we wpłatomacie.
Jeśli na Karcie Kibica nie ma środków, to czy można wejść na mecz?
Tak, można. Funkcja płatnicza oraz funkcjona biletu na mecz działają niezależnie od siebie.
Czy konieczna jest aktywacja karty, aby można było jej użyć jako wejściówki na mecz?
Nie jest konieczna. Funkcja płatnicza Karty Kibica oraz funkcja biletu na mecz działają niezależnie od siebie.
Jak złożyć wniosek o Kartę Kibica?
Pełnoletni obywatele krajów Unii Europejskiej, Islandii, Norwegii oraz Szwajcarii mogą złożyć wniosek o kartę przez internert, za pośrednictwem portalu www.laczynaspilka.pl. Instrukcja sładania wniosku dostępna jest tutaj. Pozostałe osoby mogą złożyć wniosek o Kartę Kibica w jednej z placówek Alior Banku, po wcześniejszym zarejestrowaniu się na stronie www.laczynaspilka.pl.
Czy za bilety na mecz można zapłacić jedynie Kartą Kibica?
Nie. Płatności za bilety można dokonać dowolną kartą lub przelewem.
Jak mogę wypłacić środki z Karty Kibica?
Środki można wypłacić w bankomacie lub przy realizacji transakcji w sklepie, w którym dostępna jest usługa Płać kartą i wypłacaj.
Gdzie mogę płacić Kartą Kibica?
Kartą Kibica można płacić w każdym sklepie oznaczonym logo MasterCard® oraz przez internet.
Jaki jest rodzaj ubezpieczenia?
Jest to Ubezpieczenie na życie z ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi „Ubezpieczenie z przyszłością - PLUS” ze składką regularną, długoterminowy program inwestycyjny (typu unit linked).
Czy jest limit wpłat na składkę dodatkową?
Wpłacona składka dodatkowa nie może być mniejsza niż minimalny limit składki dodatkowej wynoszącej 150 zł PLN.
Czy w produkcie występuje limit wieku?
Umowa może zostać zawarta, jeżeli Ubezpieczony w dniu zawarcia Umowy ukończył 1 miesiąc i nie ukończył 66. roku życia.
Na jaki czas może zostać zawarta umowa?
Umowa zawierana jest na czas nieokreślony.
Jak można opłacać składki?
Składka opłacana jest regularnie, z różną częstotliwością miesięcznie, kwartalnie, półrocznie lub rocznie.
Czy oprócz ubezpieczenia na życie jestem chroniony z tytuły tej umowy od innych zdarzeń?
Istnieje możliwość rozszerzenia ubezpieczenia o dodatkowe klauzule dające dodatkową ochronę w zakresie:
- śmierci w wyniku nieszczęśliwego wypadku,
- pobyty w szpitalu w wyniku nieszczęśliwego wypadku,
- trwałego całkowitego inwalidztwa w wyniku nieszczęśliwego wypadku.
- przejęcia opłacania składek na wypadek niezdolności do pracy zarobkowej w wyniku nieszczęśliwego wypadku
Jaka jest minimalna wysokość składki?
Minimalna składka regularna z tytułu umowy głównej jest zależna od częstotliwość opłacania i wynosi:
- miesięczna: 150 PLN
- kwartalna: 450 PLN
- półroczna: 900 PLN
- roczna: 1800 PLN
Czy można wpłacać składki dodatkowe?
Tak. Składka dodatkowa może być opłacana w dowolnym momencie trwania umowy (poza okresem zawieszenia opłacania składek lub przekształcenia w ubezpieczenie bezskładkowe).
Kiedy rozpoczyna się ochrona z tytułu umowy?
Ochrona ubezpieczeniowa rozpoczyna się pod warunkiem:
- otrzymania przez Towarzystwo poprawnie wypełnionego i podpisanego przez Ubezpieczającego i Ubezpieczonego Wniosku oraz
- opłacenia pierwszej Składki regularnej
w dniu wskazanym w polisie, nie wcześniej jednak niż dnia następnego po opłaceniu pierwszej Składki regularnej.
Jaka jest suma ubezpieczenia?
Suma ubezpieczenia wynosi 10 000 zł (dziesięć tysięcy złotych 00/100) i nie podlega Indeksacji.
Jaka jest suma ubezpieczenia z tytułu klauzul dodatkowych?
Sumy ubezpieczenia z tytułu klauzul dodatkowych wynoszą:
- śmierci w wyniku nieszczęśliwego wypadku, Suma Ubezpieczenia 20 000 zł,
- pobyty w szpitalu w wyniku nieszczęśliwego wypadku, Suma Ubezpieczenia 10 000 zł,
- trwałego całkowitego inwalidztwa w wyniku nieszczęśliwego wypadku, Suma Ubezpieczenia 30 000 zł.
Czy wysokość opłat zależy od wieku?
Nie, opłata jest jednakowa bez względu na wiek osób objętych ochroną ubezpieczeniową, zależy tylko od wybranego wariantu ochrony.
Po jakim czasie od przekazania dokumentów następuje wypłata świadczenia?
Towarzystwo zobowiązuje się spełnić świadczenie w terminie 30 dni, licząc od daty otrzymania powiadomienia o zdarzeniu ubezpieczeniowym, na podstawie dokumentów związanych z dochodzonym roszczeniem (szczegółowe informacje na temat wypłaty świadczeń znajdują się w Szczególnych Warunkach Ubezpieczenia).
Co wyróżnia program Pewne Wsparcie?
Program Pewne Wsparcie to oferta przygotowana specjalnie dla Klientów Alior Banku. Jedną z istotnych cech Pewnego Wsparcia jest zwiększenie sumy ubezpieczenia o dodatkowe 100 000 zł, jeśli przyczyną śmierci Ubezpieczonego będzie nieszczęśliwy wypadek komunikacyjny. Kolejną zaletą programu jest również to, że w pierwszych dwóch miesiącach masz ochronę za cenę tylko jednej opłaty miesięcznej.
Z kim mogę się skontaktować w razie dodatkowych pytań?
Wszystkie szczegóły związane z programem Pewne Wsparcie znajdują się w zamieszczonych Szczególnych Warunkach Ubezpieczenia. Do dyspozycji są również nasi specjaliści. Wystarczy zadzwonić pod numer 801 102 209 lub +48 22 523 52 64 od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00.
Kto może przystąpić do programu Pewne Wsparcie?
Do programu Pewne Wsparcie może przystąpić każda pełnoletnia osoba, która nie ukończyła 64 roku życia i jest Klientem Alior Banku.
Co oznacza całkowite i trwałe inwalidztwo?
Wskazane w tabeli świadczeń inwalidztwo, które uniemożliwia Ubezpieczonemu podejmowanie jakiejkolwiek działalności gospodarczej i wykonywanie jakiejkolwiek pracy przynoszącej dochód lub wynagrodzenie (szczegółowa definicja znajduje się w Szczególnych Warunkach Ubezpieczenia).
Co należy zrobić, jeśli Ubezpieczony ulegnie nieszczęśliwemu wypadkowi lub nieszczęśliwemu wypadkowi komunikacyjnemu?
Roszczenia o wypłatę świadczenia z tytułu umowy ubezpieczenia w ramach programu Pewne Wsparcie można zgłaszać pisemnie na adres: Departament Roszczeń, MetLife TUnŻiR S.A., ul. Przemysłowa 26, 00-450 Warszawa lub telefonicznie pod numerem +48 22 523 52 64. Natychmiast po zgłoszeniu roszczenia Towarzystwo przesyła zgłaszającemu wszystkie niezbędne formularze, które powinny zostać niezwłocznie wypełnione i odesłane do Towarzystwa na adres wskazany powyżej.
Czym jest częściowe i trwałe inwalidztwo?
Wskazane w tabeli świadczeń uszkodzenie ciała Ubezpieczonego polegające na fizycznej, nieodwracalnej utracie funkcji narządu lub kończyny.
Co to jest nieszczęśliwy wypadek komunikacyjny?
Nieszczęśliwy wypadek komunikacyjny to niezależne od woli Ubezpieczonego, podczas gdy przemieszczał się jako kierowca lub pasażer, przypadkowe, nagłe i gwałtowne zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną przy udziale pojazdu (będącego w ruchu bądź nieporuszającego się) w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, w którym znajdował się Ubezpieczony, rezultatem którego jest uszkodzenie ciała Ubezpieczonego. Pod pojęciem nieszczęśliwego wypadku komunikacyjnego rozumie się także wypadki powstałe w czasie, gdy Ubezpieczony poruszał się jako pieszy i został uderzony przez jakikolwiek pojazd będący w ruchu.
Co to jest nieszczęśliwy wypadek?
Nieszczęśliwy wypadek to niezależne od woli Ubezpieczonego nagłe i gwałtowne zdarzenie, wywołane przyczyną zewnętrzną.
Jaka jest minimalna wysokość składki?
Minimalna wysokość składki jednorazowej to 10 000 zł.
Jednak dla składki od 20 000 zł obowiązują korzystniejsze warunki wykupu (krótszy czas pobierania opłat) oraz większość opłat za zarządzanie UFK jest niższa.
Na jaki czas jest zwierana umowa?
Umowa zawierana jest bezterminowo, czyli na czas nieokreślony. Czas trwania ubezpieczenia można dostosować do własnych potrzeb zgodnie z zasadami opisanymi w OWU.
Czy można wpłacać dodatkowe środki, oprócz składki regularnej?
Jedną z zalet „Zadbaj o Przyszłość ze składką jednorazową” jest możliwość dowolnego opłacania składek dodatkowych. W każdej chwili można wpłacać dodatkowe środki, dzięki temu szybciej zgromadzisz oczekiwany kapitał, z którego będziesz mógł czerpać korzyści.
Czy jest limit dodatkowych wpłat?
W „Zadbaj o Przyszłość ze składką jednorazową” nie ma ograniczonej liczby czy tez górnej granicy wartości wpłat dodatkowych. Jedynym ograniczeniem jest minimalna wysokość składki dodatkowej, która wynosi 500 zł.
Jaką ochronę zapewnia mi „Zadbaj o przyszłość ze składką jednorazową”? Jaka jest suma ubezpieczenia?
W przypadku zgonu ubezpieczonego osoba uprawniona otrzymuje sumę ubezpieczenia oraz wysokość Indywidualnego Stanu Funduszu.
Aby zachować inwestycyjny charakter ubezpieczenia Suma ubezpieczenia została ustalona na minimalnym poziomie:
- w przypadku zgonu ubezpieczonego wynosi 1 zł;
- w przypadku zgonu wskutek Nieszczęśliwego Wypadku wynosi 2.500 zł.
Indywidualny Stan Funduszu jest zależny od wysokości wpłat oraz obranej przez Ubezpieczonego strategii inwestycyjnej.
Kiedy rozpoczyna się ochrona i inwestycja?
Okres Odpowiedzialności rozpoczyna się następnego dnia po dniu, w którym Ubezpieczony przystąpił do Umowy Ubezpieczenia oraz opłacił Składkę Ubezpieczeniową. Za wpłaconą składkę nabywane są jednostki uczestnictwa w Ubezpieczeniowych Funduszach Kapitałowych. Od momentu nabycia jednostek rozpoczyna się inwestycja.
Jak mogę dokonać podziału inwestycji?
Podziału inwestycji Klient dokonuje wskazując wybrane fundusze, w których będzie alokowana składka.
W zależności od doświadczenia inwestycyjnego proponujemy naszym Klientom 3 sposoby wyboru strategii inwestycyjnej:
- Klient może sam wybrać spośród 103 Ubezpieczeniowych Funduszy Kapitałowych;
- Klient może powierzyć wybór funduszy specjalistom Nordea i skorzystać z dostępu do 3 funduszy portfelowych (fundusze funduszy);
- Klient może skorzystać z rekomendacji Nordea. Eksperci Nordea przygotowali 12 portfeli modelowych (więcej informacji na stronie www.nordeapolska.pl -> Nordea Życie ->Centrum Inwestycyjne -> Portfele modelowe.
Czy poprzez platformę on-line mogę dokonywać zmian w mojej inwestycji?
W każdej chwili istnieje możliwość zmiany alokacji składki lub transferu środków na inne dowolnie wskazane Ubezpieczeniowe Fundusze Kapitałowe poprzez skorzystanie z aplikacji on-line Twoja Polisa. Klient może tu wprowadzać nieograniczoną liczbę zmian alokacji oraz transferów. Co więcej, kiedy dokonujemy zmian alokacji i transferów on-line, są one bezpłatne. Serwis „Twoja Polisa” oferuje także możliwość składania wniosków o wykup on-line (bez konieczności przesyłania druków papierowych).
Czy PKO Ubezpieczenia pomoże mi dokonać optymalnej inwestycji?
Podziału inwestycji Klient dokonuje wskazując wybrane fundusze, w których będzie alokowana składka. W zależności od doświadczenia inwestycyjnego proponujemy naszym Klientom 3 sposoby wyboru strategii inwestycyjnej:
- Klient może sam wybrać z puli 103 Ubezpieczeniowych Funduszy Kapitałowych;
- Klient może powierzyć wybór funduszy specjalistom PKO Ubezpieczenia i skorzystać z dostępu do 3 funduszy portfelowych (fundusze funduszy);
- Klient może skorzystać z gotowych rekomendacji i wybrać jeden z 12 portfeli modelowych (więcej informacji na stronie www.pkoubezpieczenia.pl -> Poznaj Portfele modelowe dostępne w PKO Ubezpieczenia.
Oprócz tego na
www.pkoubezpieczenia.pl znajdują się notowania wszystkich dostępnych w ofercie PKO Ubezpieczenia Ubezpieczeniowych Funduszy Kapitałowych.
Czy czas jest sprzymierzeńcem w oszczędzaniu?
Czas może być sprzymierzeńcem w inwestowaniu, jeśli naszą inwestycję rozpoczniemy jak najszybciej, ponieważ zapewnia możliwość wykorzystania procentu składanego.
Co to jest procent składany?
Procent składany to sposób oprocentowania wkładu pieniężnego, polegający na tym, że wypracowane odsetki doliczane są do kapitału i w kolejnym okresie także procentują.
Dzięki procentowi składanemu zainwestowanie niewygórowanej kwot, pozwala w dłuższej perspektywie na zgromadzenie satysfakcjonującego kapitału.
Jakie są największe korzyści „Zadbaj o Przyszłość ze składką jednorazową”?
- Możliwość osiągnięcia ponadprzeciętnych zysków i zrealizowania życiowych celów.
- Brak opłat wstępnych od składki ubezpieczeniowej.
- Odroczenie podatku od zysków kapitałowych do momentu zakończenia inwestycji.
- Brak opłat przy zmianie podziału (alokacji) składki oraz przy transferach pomiędzy Ubezpieczeniowymi Funduszami Kapitałowymi w przypadku zleceń składanych on-line (serwis "Twoja Polisa").
- Dzięki jednorazowej formie opłacenia składki nie musimy pamiętać o konieczności regulowania kolejnych składek.
- Wypłata świadczenia dowolnie wskazanym osobom.
- Świadczenie z tytułu zgonu Ubezpieczonego nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.
- Świadczenie z polisy nie wchodzi do masy spadkowej i jest wyłączone z egzekucji sądowej (do 75% wysokości świadczenia).
- Dzięki dostępowi do serwisu „Twoja Polisa” można na bieżąco śledzić wyniki inwestycji w poszczególne UFK oraz zarządzać swoim portfelem (dokonywać zmian alokacji i transferów).
Dla kogo przeznaczony jest program ubezpieczeniowo - oszczędnościowy "Gwarantowana Przyszłość"?
Program ten przeznaczony jest dla osób, które:
- oczekują wypłaty gwarantowanej wartości kapitału na koniec okresu oszczędzania (bez względu na sytuację rynkową);
- są zainteresowane długim horyzontem oszczędzania (co najmniej 10 lat);
- cenią przede wszystkim bezpieczeństwo powierzonych środków;
- dbają o bezpieczeństwo finansowe zarówno w przyszłości, jak i w trakcie gromadzenia kapitału.
Jak można opłacać składki?
Płatności za produkt można dokonywać:
- miesięcznie,
- kwartalnie,
- półrocznie,
- rocznie,
poprzez polecenie przelewu lub poprzez obciążenie rachunku poleceniem zapłaty.
Jakie są ograniczenia w przystąpieniu do umowy „Gwarantowana Przyszłość”?
Do ubezpieczenia „Gwarantowana Przyszłość” mogą przystąpić osoby, które ukończyły 18 rok życia i nie ukończyły 65 roku życia oraz są w stanie płacić minimum 150 zł miesięcznie.
Na jaki okres udzielana jest ochrona? Na jaki okres mogę przystąpić do programu Gwarantowana Przyszłość ?
Ochrona udzielana jest na okres 10, 15 i 20 lat lub do 50, 55, 60 lub 65 roku życia.
Kiedy rozpoczyna się ochrona ubezpieczeniowa?
Ochrona ubezpieczeniowa rozpoczyna się od dnia wskazanego w Certyfikacie Ubezpieczenia.
Instrukcję dotyczącą opłaty pierwszej składki otrzymasz w oddziale Banku.
Jaką ochronę zapewnia mi „Gwarantowana Przyszłość”? Jaka jest suma ubezpieczenia, którą otrzymam?
- „Gwarantowana Przyszłość” - gwarantuje wypłatę świadczenia, pod warunkiem dożycia Ubezpieczonego do zakończenia umowy. Istnieje również możliwość uzyskania dodatkowych benefitów np. premia nadzwyczajna.
- Dodatkowo w trakcie trwania umowy podstawowej chronimy życie Ubezpieczonego
- Gwarantowana suma ubezpieczenia (wypłacana ubezpieczonemu na koniec okresu umowy), ustalana jest według indywidualnych potrzeb Klienta, podczas przystępowania do programu w oddziale Banku.
- W przypadku śmierci Ubezpieczonego wskutek nieszczęśliwego wypadku, wypłacone świadczenie równe jest trzykrotności gwarantowanej sumy ubezpieczenia (na dożycie).
- W przypadku trwałego inwalidztwa wskutek następstw nieszczęśliwego wypadku (umowa dodatkowa) maksymalna wysokość wypłaconego świadczenia równa jest trzykrotności gwarantowanej sumy ubezpieczenia (na dożycie), nie więcej jednak niż 1 000 000 zł.
- W przypadku śmierci Ubezpieczonego z powodów naturalnych (w tym i choroby) następuje wypłata świadczenia w wysokości wszystkich składek zapłaconych za umowę podstawową, pomniejszonych o opłaty stałe, nadwyżki z tytułu indeksacji oraz wymagalne wierzytelności wynikające z OWU. Świadczenie będzie powiększone o przyznany udział w zysku oraz środki zgromadzone w ramach rachunku inwestycyjnego indeksacji.
Czy wypłata świadczenia z umowy dodatkowej (trwałe inwalidztwo od następstw nieszczęśliwych wypadków) pomniejsza Sumy Ubezpieczenia wypłacane z umowy podstawowej (kwotę wypłacaną na koniec okresu oszczędzania oraz sumę ubezpieczenia na wypadek śmierci wskutek NW Ubezpieczonego)?
Nie. Są to dwie niezależne umowy. Wypłata świadczenia z umowy dodatkowej (trwałe inwalidztwo) nie ma wpływu na wartość świadczeń z umowy podstawowej.
Co to jest rachunek inwestycyjny indeksacji?
Rachunek inwestycyjny Indeksacji tworzony jest pod warunkiem przyjęcia przez Klienta oferty indeksacji składki. Środki zgromadzone na tym rachunku są inwestowane tylko w bezpieczne inwestycje, a zyski są wolne od podatku od zysków kapitałowych.
Środki zgromadzone na tym rachunku powiększają wartość polisy i tym samym wartość wypłaconego w przyszłości świadczenia.
Indeksacja to coroczny wzrost składki proponowany przez Towarzystwo i proporcjonalny do wysokości inflacji. Klient może, ale nie musi skorzystać z oferty indeksacji. Z reguły Ubezpieczający korzysta z tej możliwości ponieważ wzrost składki gwarantuje wzrost świadczeń i zmniejsza skutki inflacji.
Ile będę płacił za to ubezpieczenie?
Wysokość składki uzależniona jest od wieku osoby przystępującej do ubezpieczenia, jej płci, deklarowanego okresu ubezpieczenia (długość okresu oszczędzania) i wnioskowanej przez Klienta gwarantowanej sumy ubezpieczenia (otrzymanej na koniec okresu oszczędzania).
Wysokość składki z umowy dodatkowej zależy od wysokości wnioskowanej sumy ubezpieczenia na dożycie.
Pracownik Banku w oddziale wyliczy dokładną składkę – zapraszamy do złożenia wizyty w oddziale Alior Bank.
Czy czas jest sprzymierzeńcem w oszczędzaniu?
Tak. Długość okresu, na jaki przystąpiliśmy do programu „Gwarantowana Przyszłość” (długość okresu oszczędzania) bezpośrednio przekłada się pozytywnie na:
a/ wysokość składki – dłuższy czas oszczędzania obniża wysokość składki przy identycznych sumach świadczenia wypłacanych na koniec okresu oszczędzania np.
Gwarantowane świadczenie wypłacone na koniec okresu oszczędzania (suma ubezpieczenia na dożycie) = 75 000 zł,
składka miesięczna dla okresu 15 lat = około 423 zł
składka miesięczna dla okresu oszczędzania 20 lat = około 301 zł
Składka jest niższa o prawie 30%!*
b/ gwarantowaną kwotę wypłacaną na koniec programu (okresu ubezpieczenia) – dłuższy czas oszczędzania zwiększa jej wartość przy tej samej wartości składki, np.
Składka miesięczna 250 zł dla okresu oszczędzania 10 lat da kwotę wypłacaną na koniec okresu oszczędzania (sumę ubezpieczenia na dożycie) = 27 674 zł.
Składka miesięczna 250 zł dla okresu oszczędzania 20 lat da kwotę wypłacaną na koniec okresu oszczędzania (sumę ubezpieczenia na dożycie) = 62 125 zł.
Po 20 latach Ubezpieczony otrzyma kwotę stanowiącą 224% kwoty, którą otrzymałby płacąc taką samą składkę miesięczną w ubezpieczeniu 10 letnim!*
* Powyższe symulacje odnoszą się do scenariusza: kobieta, wiek w momencie zawarcia umowy 30 lat, składka uwzględnia opłatę stałą (miesięcznie – 3,67 zł) i nie uwzględnia składki z umowy dodatkowej.
c/ wartość niegwarantowanej premii nadzwyczajnej – zwiększa prawdopodobieństwo jej otrzymania.
Jakie są największe korzyści produktu „Gwarantowana Przyszłość”?
- Gwarantowana suma wypłaty na koniec okresu oszczędzania – np. 100 000 zł.
- Dodatkowe zyski – wypłata Premii Nadzwyczajnej (świadczenie niegwarantowane) oraz wartości z Rachunku Indeksacji (opcjonalnie - po dokonaniu indeksacji składki przez Ubezpieczonego).
- Bezpieczeństwo - sytuacja na rynkach finansowych, nie ma wpływu na wypłatę oraz wysokość sumy ubezpieczenia na dożycie.
- Dodatkowa, ochrona ubezpieczeniowa na wypadek trwałego inwalidztwa wskutek następstw nieszczęśliwego wypadku:
- wysokość Sumy Ubezpieczenia to aż trzykrotność gwarantowanej Sumy Ubezpieczenia (na dożycie),
- bez konieczności wypełniania ankiety medycznej oraz przeprowadzania badań lekarskich.
- Możliwość wyboru i zmiany regularności opłacania składek – miesięcznie, kwartalnie, półrocznie lub rocznie.
- W momencie zakończenia okresu ochrony możliwość wypłaty zgromadzonych środków jednorazowo lub w jednym z 6 wariantów, między innymi:
- jednorazowo,
- w ratach,
- w postaci renty przenoszonej na małżonka,
- dożywotniej renty kapitałowej.
Gdzie i jak należy złożyć wniosek o wypłatę świadczenia ubezpieczeniowego?
Uprawniony może zgłosić roszczenie:
- korespondencyjnie, wysyłając komplet wymaganych dokumentów na adres siedziby Pramerica Życie TUiR SA: Dział Wypłaty Świadczeń, al. Jana Pawła II 17, 00-854 Warszawa;
- osobiście, zgłaszając się do Pramerica Życie TUiR SA;
- pocztą elektroniczną, wysyłając zgłoszenie zawierające dane dotyczące zdarzenia oraz dane identyfikacyjne Ubezpieczonego na adres: swiadczenia@pramerica.pl lub poprzez przesłanie wypełnionego wniosku o wypłatę świadczenia. W tytule e-maila prosimy wpisać „Zgłoszenie świadczenia/Numer Polisy”.
Ważne: Zgłoszenie świadczenia pocztą elektroniczną wymaga dodatkowo przesłania oryginalnej dokumentacji przesyłką listowną. Aktualne formularze, wykaz wymaganych dokumentów dla poszczególnych zdarzeń ubezpieczeniowych dostępny jest na stronie internetowej Pramerica (www.pramerica.pl), we wnioskach o wypłatę świadczenia oraz w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.
Czy istnieje możliwość rezygnacji z ubezpieczenia?
Ubezpieczający może w każdym czasie rozwiązać umowę ubezpieczenia poprzez złożenie pisemnego oświadczenia woli Pramerica Życie TUiR SA, ze skutkiem na koniec miesiąca kalendarzowego, w którym złożył to oświadczenie. Umowa ubezpieczenia, a wraz z nią okres ochrony ubezpieczeniowej, w stosunku do takiego Ubezpieczającego kończy się z ostatnim dniem miesiąca kalendarzowego, w którym Ubezpieczający złożył oświadczenie o rozwiązaniu umowy ubezpieczenia.
W terminie pierwszych 30 dni od daty pobrania pierwszej składki Ubezpieczający ma prawo odstąpić od umowy ubezpieczenia poprzez złożenie telefonicznego oświadczenia woli Pramerica Życie TUiR SA (tel. 800 33 55 33, pn-pt w godzinach 8:30-17:00), ze skutkiem na koniec miesiąca kalendarzowego, w którym złożył to oświadczenie. W przypadku odstąpienia od umowy ubezpieczenia, Pramerica Życie TUiR SA zwróci Ubezpieczającemu wpłaconą składkę.
Kto otrzymuje świadczenie w przypadku śmierci Ubezpieczonego?
Ubezpieczony w każdej chwili ma prawo wskazać jednego lub więcej Uposażonych, którzy w razie wystąpienia zdarzenia ubezpieczeniowego otrzymają odpowiednie świadczenie. W dowolnym momencie można dokonać zmiany lub odwołania Uposażonych
W razie śmierci Ubezpieczonego, świadczenie z tego tytułu wypłacone zostanie osobie/osobom wskazanym wcześniej jako Uposażeni. Jeżeli Ubezpieczony nie wskazał żadnych Uposażonych lub odwołał wszystkie wcześniej wskazane osoby Uposażone, świadczenie ubezpieczeniowe jest wypłacane najbliższej rodzinie Ubezpieczonego według następującej kolejności: współmałżonek, dzieci, rodzice, rodzeństwo.
Gdzie przesłać informację o zmianie danych Ubezpieczonego/Uposażonych?
Informację o zmianie danych osobowych i/lub adresowych Ubezpieczonego lub wskazanej przez niego osoby/osób Uposażonych należy przesłać na adres siedziby Pramerica Życie TUiR SA: Dział Obsługi Klienta, al. Jana Pawła II 17, 00-854 Warszawa.
Jakie dokumenty należy dostarczyć, w przypadku składania wniosku o wypłatę świadczenia ubezpieczeniowego?
Wykaz niezbędnych dokumentów:
1. Śmierć Ubezpieczonego/ Śmierć Ubezpieczonego na skutek Nieszczęśliwego Wypadku/ Śmierć Ubezpieczonego na skutek Nieszczęśliwego Wypadku Komunikacyjnego/ Śmierć Ubezpieczonego na skutek Nieszczęśliwego Wypadku w Pracy:
- Wypełniony przez każdego Uposażonego „Wniosek o wypłatę świadczenia”;
- Potwierdzona za zgodność z oryginałem kserokopia dokumentu tożsamości każdego z Uposażonych (np. dowód osobisty, paszport, legitymacja szkolna - dla osób niepełnoletnich, jeśli nie posiadają dowodu osobistego);
- Oryginał lub poświadczona za zgodność z oryginałem kopia skróconego odpisu aktu zgonu Ubezpieczonego;
- Potwierdzona za zgodność z oryginałem kserokopia dokumentu określającego przyczynę zgonu (np. karta statystyczna do karty zgonu lub inna dokumentacja medyczna stwierdzająca przyczynę śmierci);
- Potwierdzona za zgodność z oryginałem kserokopia posiadanej dokumentacji medycznej - dokumentacja dotycząca zgonu, a także chorób lub uszkodzeń ciała, które były przyczyną zgonu (np. karty leczenia szpitalnego, wyniki badań, orzeczenia lekarskie, historia leczenia ambulatoryjnego itp.);
- Inna dokumentacja (np. potwierdzona za zgodność z oryginałem kserokopia protokołu sekcji zwłok jeśli była przeprowadzana, postanowienie prokuratury lub sądu prowadzących postępowanie wyjaśniające lub dokładny adres jednostki prowadzącej sprawę);
- Dokument opisujący okoliczności wypadku: (np. protokół powypadkowy potwierdzający wystąpienie nieszczęśliwego wypadku - protokół sporządzony przez komisję BHP w zakładzie pracy lub opis wypadku sporządzony przez policję/prokuraturę, karta wypadku lub dokładny adres jednostki prowadzącej sprawę) – jeśli śmierć nastąpiła w wyniku Nieszczęśliwego Wypadku.
2. Poważna Choroba Ubezpieczonego:
- Wypełniony „Wniosek o wypłatę świadczenia”;
- Potwierdzona za zgodność z oryginałem kserokopia dokumentu tożsamości Ubezpieczonego (np. dowód osobisty, paszport);
- Potwierdzona za zgodność z oryginałem kserokopia posiadanej dokumentacji medycznej (np. kserokopia historii choroby z leczenia ambulatoryjnego, karty informacyjne leczenia szpitalnego, opisy wyników badań, opisy wykonywanych operacji, karty konsultacji specjalistycznych, wyniki badań histopatologicznych.
Jak przystąpić do ubezpieczenia na życie oferowanego przez Alior Bank i Pramerica?
Jeżeli jesteś zainteresowany jednym z ubezpieczeń na życie oferowanych przez Alior Bank i Pramerica Życie TUiR SA skontaktuj się z Infolinią Alior Banku SA, pod numerem tel. 19 502 lub +48 12 19 502 (dzwoniąc z zagranicy).
Czy osoba niepełnoletnia może zostać wskazana przez Ubezpieczonego jako osoba Uprawniona do otrzymania Świadczenia ubezpieczeniowego z tytułu jego zgonu?
Tak, osoba, która nie ukończyła 18 roku życia może zostać wskazana, jako osoba Uprawniona, która w razie zgonu Ubezpieczonego otrzyma Świadczenie ubezpieczeniowe.
Jakie świadczenia są wypłacane z tytułu dożycia przez Ubezpieczonego końca Okresu Odpowiedzialności?
Z tytułu dożycia Ubezpieczonego do końca Okresu odpowiedzialności Ubezpieczyciel wypłaca Ubezpieczonemu świadczenie w wysokości:
100% Wartości Rachunku w Dacie Umorzenia. Wartość Rachunku wynosi:
100% * Składka Zainwestowana + Składka Zainwestowana * Max [0; (Indeksfinal / Indeksinitial) -1]
gdzie:
Indeksinitial – wartość BNP Paribas Libra Emerging Markets PLN ER Index w dniu t-initial na zamknięcie dnia
Indeksfinal – wartość BNP Paribas Libra Emerging Markets PLN ER Index w dniu t-final na zamknięcie dnia
Do kiedy trwa okres subskrypcji?
Kolejne subskrypcje produktu uruchamiane są zawsze do 3 dnia roboczego miesiąca i trwają do jego zakończenia. Zatem co miesiąc istnieje możliwość nabycia produktu w ramach aktualnie dostępnej subskrypcji.
Jaka jest minimalna i maksymalna wysokość Składki Pierwszej i Składek Bieżących?
Minimalna wysokości Składki Pierwszej wynosi 2 250 zł.
Minimalna wysokości Składki Bieżącej wynosi 68 zł (po uwzględnieniu opłaty administracyjnej).
W jaki sposób należy dokonywać płatności Składki Pierwszej i Składek Bieżących?
Składka Pierwsza oraz Składki Bieżące wpłacane są na rachunek bankowy Ubezpieczyciela wskazany w Deklaracji Przystąpienia.
Składka Pierwsza i Składki Bieżące wpłacane płatne są miesięcznie. Termin płatności kolejnych Składek Bieżących przypada na pierwszy dzień każdego Miesiąca odpowiedzialności, a jeżeli dzień ten przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, wówczas Składka Bieżąca powinna zostać zapłacona do pierwszego Dnia roboczego następującego po tym dniu.
Dla kogo przeznaczone jest ubezpieczenie "Strategia 80/20 VI"?
Ubezpieczenie „Strategia 80/20 VI” przeznaczone jest dla osób:
- chcących regularnie gromadzić kapitał na realizację swoich celów;
- powyżej 18. roku życia (bez względu na stan zdrowia - brak ankiety medycznej);
- szukających sposobu długoterminowego, efektywnego inwestowania;
- chcących posiadać „poduszkę kredytową” (kapitał umożliwiający z czasem spłatę pozostałej kwoty kredytu).
Czy w trakcie trwania Okresu ubezpieczenia Ubezpieczony może wystąpić o zmianę wysokości opłacania Składek Bieżących?
Nie, Ubezpieczony w dniu złożenia Deklaracji Przystąpienia deklaruje wysokości Składki Bieżącej, która będzie wpłacana miesięcznie przez okres 180 miesięcy.
Czy Klient może zrezygnować z ubezpieczenia?
Klient może zrezygnować z ubezpieczenia w Okresie Subskrypcji otrzymując zwrot zapłaconej Składki Pierwszej i pierwszej Składki Bieżącej.
Ubezpieczony może zrezygnować z ubezpieczenia po rozpoczęciu ochrony ubezpieczeniowej, otrzymując środki z tytułu Całkowitego wykupu. Należy jednak pamiętać, że Wartość Rachunku w razie rezygnacji z ubezpieczenia może być niższa od sumy wpłaconych Składki Pierwszej i Składek Bieżących bądź równa zero.
Czy nadpłacona składka jest od razu alokowana?
Składka nadpłacona zostanie zaliczona na poczet przyszłych Składek Bieżących, do terminu, w którym staną się one wymagalne, środki te będą nieoprocentowane a ich alokacja, po pomniejszeniu o opłatę administracyjną, nastąpi w terminie alokacji Składki Bieżącej, na poczet której nadpłata jest zaliczana.
Jeśli nic mi się nie stanie, czy otrzymam pieniądze na koniec ubezpieczenia?
Tak. Jeśli dożyjesz do końca ostatniego dnia okresu ubezpieczenia i w tym dniu nadal będzie trwała ochrona ubezpieczeniowa, otrzymasz wypłatę równą sumie połowy wpłaconych składek.
Jaką ochronę zapewnia ubezpieczenie "Życiowy Bonus"?
Ubezpieczenie chroni w zakresie:
- Śmierci z dowolnej przyczyny
- Śmierci w wyniku nieszczęśliwego wypadku
- Śmierci w wyniku wypadku komunikacyjnego
- Dożycia końca okresu ubezpieczenia
Czy składka za ubezpieczenie może się zwiększyć?
Nie. Wysokość składki za ubezpieczenie pozostaje niezmienna w całym okresie ubezpieczenia.
Jakie są największe korzyści z Ubezpieczenia Życiowy Bonus?
- Gwarancja zwrotu 50% składek na koniec okresu ubezpieczenia. Klient otrzymuje unikatowe ubezpieczenie na rynku.
- Można otrzymać wysokie sumy ubezpieczenia przy stosunkowo niskich składkach. Klient otrzymuje ofertę atrakcyjną finansową.
- Brak badań medycznych, oświadczeń oraz ankiet dotyczących stanu zdrowia. Klient nie jest zmuszony do przechodzenia czasochłonnych procedur.
- Zakres ochrony obejmuje śmierć – zarówno z dowolnej przyczyny, jak i w wyniku następstw nieszczęśliwego wypadku lub wypadku komunikacyjnego. Sumy świadczeń wpłacane z tytułu ubezpieczenia kumulują się.
Czy mogę zmienić wysokość kwot (sum ubezpieczenia), na jakie jestem ubezpieczony?
Nie. Wysokość sum ubezpieczenia pozostaje niezmienna w całym okresie umowy ubezpieczenia.
W jaki sposób uzyskać pieniądze z tytułu ubezpieczenia?
Aby zgłosić śmierć osoby ubezpieczonej:
- Skontaktuj się z Centrum Obsługi Telefonicznej ING tel. 0 801 20 30 40
- Skontaktuj się poprzez adres mailowy: swiadczenia@ingcentrala.pl
- Wypełniony wniosek o wypłatę świadczenia (który można pobrać z zakładki – przydatne dokumenty) oraz dokumenty prześlij na adres:
ING Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.
ul. Topiel 12
00-342 Warszawa
Czy można odstąpić bądź zrezygnować z ubezpieczenia?
Tak. Niezależnie od powodów można odstąpić od objęcia ochroną ubezpieczeniową - w ciągu 30 dni od dnia złożenia deklaracji przystąpienia do ubezpieczenia. Oświadczenie o odstąpieniu powinno być złożone do Banku.
Po tym czasie, w każdym momencie trwania ochrony ubezpieczeniowej można zrezygnować składając pisemny wniosek do ING Życie.
Komu ING Życie wypłaci pieniądze z ubezpieczenia po mojej śmierci?
W razie Twojej śmierci pieniądze z ubezpieczenia zostaną wypłacone wskazanej przez Ciebie osobie lub osobom - np. żonie, mężowi, dzieciom, rodzicom, innej wskazanej osobie, bankowi udzielającemu kredytu itd. lub osobom wskazanym w Warunkach ubezpieczenia. W każdym momencie możesz wyznaczyć inne osoby, które będą uprawnione do otrzymania całości lub części świadczenia z ubezpieczenia.
Kiedy zaczyna się ochrona ubezpieczeniowa?
Ochrona ubezpieczeniowa zaczyna się od 1. dnia następnego miesiąca licząc od daty przystąpienia do ubezpieczenia i pobraniu opłaty tytułem zwrotu składki ubezpieczeniowej.
W jaki sposób dokonuje się opłaty za to ubezpieczenie?
Opłata tytułem zwrotu składki za ubezpieczenie pobierana jest przez Bank co miesiąc z konta Klienta.
Czy wypłata z ubezpieczenia jest opodatkowana?
Nie. Wypłata z ubezpieczenia jest wolna od podatku dochodowego od osób fizycznych.
Na jaki czas jest zawierane ubezpieczenie?
Ubezpieczenie Życiowy Bonus I jest zawierane na okres 5 lat.
Ubezpieczenie Życiowy Bonus II może zostać zawarte na okres: 3, 4 lub 5 lat. W zależności od wieku Klienta ochroną ubezpieczeniową może zostać objęty Klient, który w dniu złożenia Deklaracji przystąpienia ukończył 65. rok życia i nie ukończył:
a) 77. roku życia w Wariancie A (3-letnim)albo:
b) 76 roku życia w Wariancie B (4-letnim) albo:
c) 75 roku życia w Wariancie C (5-letnim)
Dla kogo przeznaczone jest ubezpieczenie IKZE w AXA?
Ubezpieczenie „IKZE w AXA” przeznaczone jest dla osób, które ukończyły 18 lat a nie ukończyły 55. roku życia:
- dla wszystkich Klientów Alior Banku, którzy chcą oszczędzać pieniądze z myślą o przyszłej emeryturze a jednoczenie chcą korzystać z ulgi podatkowej
- dla wszystkich Klientów Alior Banku, którzy w przypadku trwałej i całkowitej niezdolności do pracy nie chcą, aby ich budżet był ograniczony wyłącznie do renty wypłacanej przez ZUS.
Od czego zależy przysługujący limit wpłat na IKZE oraz ulga podatkowa?
Wysokość limitu wpłat w danym roku, a więc i kwota do odpisania od dochodu do opodatkowania za ten rok zależy od podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie emerytalne ZUS, jaką Oszczędzający osiągnął w poprzednim roku.
Kwota wpłat dokonanych na IKZE w danym roku kalendarzowym i podlegających odliczeniu nie może przekraczać 4% podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie emerytalne za poprzedni rok kalendarzowy (2011).
Dodatkowo wpłaty na IKZE w 2012 mogą wynieść maksymalnie 4 030,80 złotych.
W IKZE w AXA w pełnym roku kalendarzowym wpłacisz na inwestycję IKZE 960 zł – z Twojej składki miesięcznej na IKZE w AXA na przyszłą emeryturę przeznaczone jest każdorazowo 80 zł.
Istnieje też możliwość opłacania składek uzupełniających, dzięki czemu każdy ma możliwość maksymalnego wykorzystania przysługującej mu ulgi podatkowej w danym roku.
Aby w pełni wykorzystać przysługującą w 2012 roku ulgę podatkową oprócz składek regularnych dokonuj również wpłat uzupełniających do wysokości przysługującego rocznego limitu. Pamiętaj, że wpłata musi być zaksięgowana na koncie AXA do końca roku kalendarzowego.
W jaki sposób jest pobierana składka za ubezpieczenie IKZE w AXA?
IKZE w AXA to plan systematycznego oszczędzania z regularną składką miesięczną. Na składkę regularną składają się: wpłata na inwestycję w ramach IKZE, z tytułu której przysługuje ulga podatkowa, w wysokości 80 zł miesięcznie oraz składka ochronna. Składka ochronna z tytułu trwałej i całkowitej niezdolności do pracy w wyniku nieszczęśliwego wypadku wynosi w zależności od wariantu prywatnej renty:
Wariant ubezpieczenia na wypadek trwałej i całkowitej niezdolności do pracy w wyniku nieszczęśliwego wypadku |
Składka |
Renta |
Wariant I |
19,90 zł |
500 zł miesięcznie |
Wariant II |
29,90 zł |
1 000 zł miesięcznie |
Wariant III |
39,90 zł |
2 000 zł miesięcznie |
Składka ochronna z tytułu ubezpieczenia na wypadek trwałej i całkowitej niezdolności do pracy w wyniku nieszczęśliwego wypadku w IKZE w AXA pobierana jest z każdej składki regularnej wymaganej w roku kalendarzowym.
Jakie są zasady opłacania składki regularnej i uzupełniającej w IKZE w AXA?
- Po opłaceniu wszystkich miesięcznych składek regularnych w danym roku kalendarzowym, Oszczędzający może opłacać w tym roku kalendarzowym składki uzupełniające.
- Składki uzupełniające stanowią wpłatę na IKZE, z tytułu której przysługuje ulga podatkowa.
- Kwoty wpłacane na IKZE w AXA uznają się w danym roku kalendarzowym jako składki uzupełniające, po opłaceniu wszystkich należnych w tym roku kalendarzowym składek regularnych.
- Suma wpłat na IKZE z tytułu opłaconych w danym roku kalendarzowym składek regularnych oraz składek uzupełniających nie może przewyższyć maksymalnego limitu wpłat na IKZE.
- W przeciwnym razie Towarzystwo zwróci nadpłatę ponad maksymalny limit na rachunek bankowy podany we wniosku o zawarcie.
- Limit wpłat na IKZE w 2012 roku wynosi 4 030,80 zł.
- Składki ochronne nie stanowią wpłat na IKZE.
W jaki sposób dokonywana jest wypłata środków na emeryturę?
Jednorazowa wypłata całości środków zgromadzonych na IKZE możliwa jest w każdej chwili. W przypadku rezygnacji z IKZE w AXA w okresie pierwszych 12 miesięcy polisy, zostanie naliczona opłata dodatkowa w wysokości 85% środków zgromadzonych na rachunku IKZE.
Po ukończeniu 65. roku życia, pod warunkiem dokonywania wpłat na IKZE w co najmniej 5 latach kalendarzowych, Oszczędzający może wybrać wypłatę w formie miesięcznych wypłat cyklicznych. Miesięcznych wypłat cyklicznych dokonuje się przez 10 lat, chyba że Oszczędzający dokonywał wpłat w okresie krótszym niż 10 lat kalendarzowych (ale nie krócej niż w okresie 5 lat kalendarzowych) – wtedy wypłaty mogą być rozłożone na okres równy okresowi oszczędzania (liczonemu w latach kalendarzowych).
W jakich sytuacjach wypłacana jest renta w ramach ubezpieczenia IKZE w AXA?
Renta wypłacana jest w przypadku powstania trwałej i całkowitej niezdolności do pracy zarobkowej w następstwie nieszczęśliwego wypadku zaistniałego w okresie świadczenia ochrony ubezpieczeniowej. Wypłata następuje na podstawie:
- orzeczenia ZUS o niezdolności do pracy zarobkowej w okresie stanowiącym co najmniej 2 lata (liczą się również okresy co najmniej roczne jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni),
- w przypadku braku ubezpieczenia Oszczędzającego w ZUS, o niezdolności do pracy orzekać będzie lekarz powołany przez AXA.
Zasady wypłaty renty:
- Pierwsza wypłata świadczenia uwzględnia raty renty należne za pełne miesiące kalendarzowe niezdolności Oszczędzającego do pracy, które upłynęły od dnia powstania niezdolności do pracy do miesiąca, w którym świadczenie stało się wymagalne.
- Renta wypłacana jest do osiągnięcia przez Oszczędzającego powszechnego wieku emerytalnego obowiązującego w dniu zatwierdzenia OWU, tj. 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.
Czy mój stan zdrowia ma znaczenie w przypadku przystąpienia do ubezpieczenia IKZE w AXA?
Przy przystąpieniu do ubezpieczenia stan zdrowia nie jest brany pod uwagę. W przypadku ubezpieczenia IKZE w AXA bez względu na wiek nie wypełnia się ankiety medycznej, jak również Klient nie jest proszony o wykonanie jakichkolwiek badań medycznych.
Czy jest możliwość zawieszenie opłacania składki?
Zawieszenie opłacania składki od 1. rocznicy do końca 5. roku polisy:
- Możliwe jest jednorazowe zawieszenie opłacania składki na okres do 6 miesięcy.
- W okresie zawieszenia opłacania składki odpowiedzialność Towarzystwa z tytułu ochrony ubezpieczeniowej również ulega zawieszeniu.
- Składka regularna, której termin płatności zgodnie z harmonogramem wpłat przypada w okresie zawieszenia opłacenia składki, nie jest wymagalna.
- Warunkiem zawieszenia opłacania składki jest opłacenie wszystkich wymagalnych składek do dnia zawieszenia(w tym za okres 90 dniowej prolongaty, czyli przedłużonego terminu płatności, jaki przysługuje w ramach opłacania składki regularnej).
Zawieszenie opłacania składki począwszy od 5. rocznicy:
- Zawieszenia opłacania składki możliwe są na dowolne okresy, w tym również na czas nieokreślony.
- Następuje na wniosek Klienta.
- Następuje również automatyczne zawieszenie opłacania składki w przypadku gdy po 90 dniach, które upłynęły od terminu wymagalności składki, nie zostaną dokonane wpłaty pozwalające na uzupełnienie zaległej składki.
- W okresie zawieszenia odpowiedzialność Towarzystwa z tytułu ochrony ubezpieczeniowej ulega zawieszeniu.
- Składka, której termin płatności zgodnie z harmonogramem wpłat przypada w okresie zawieszenia opłacania składki, nie jest wymagalna.
Jak mogę przystąpić do umowy ubezpieczenia IKZE w AXA?
Kiedy mogę zrezygnować z ubezpieczenia IKZE w AXA?
Z ubezpieczenia można zrezygnować w każdej chwili.
W przypadku rezygnacji z IKZE w AXA w okresie pierwszych 12 miesięcy polisy zostanie naliczona opłata dodatkowa w wysokości 85% środków zgromadzonych na rachunku IKZE.
Od drugiego roku wypłacane jest 100% środków zgromadzonych na rachunku IKZE.
Jaka jest wysokość świadczenia w przypadku zgonu?
Świadczenie ubezpieczeniowe w przypadku śmierci Ubezpieczonego stanowi suma ubezpieczenia w wysokości 100 PLN oraz Wartości rachunku udziałów.
Czy istnieje możliwość rezygnacji z ubezpieczenia?
Wówczas, gdy dyspozycję rezygnacji ubezpieczającego Towarzystwo Ubezpieczeń otrzyma do dnia poprzedzającego datę początku ubezpieczenia – Towarzystwo Ubezpieczeń zwróci ubezpieczającemu w całości opłaconą składkę jednorazową.
Prawo do odstąpienia od umowy ubezpieczenia przysługuje ubezpieczającemu w terminie 30 dni od jej zawarcia. W takiej sytuacji Towarzystwo Ubezpieczeń wypłaca wartość rachunku udziałów powiększoną o pobraną opłatę wstępną i opłatę za prowadzenie i zarządzanie Umową ubezpueczenia w całości, oraz opłatę za ryzyko za niewykorzystany okres ochrony ubezpieczeniowej.
Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia złożone przez ubezpieczającego po tym terminie skutkuje wypłatą wartości wykupu, która może być niższa niż kwota opłaconej składki jednorazowej.
Więcej informacji na temat przysługującego ubezpieczającemu prawa do wypłaty wartości wykupu znajdziesz w § 18 OWU.
Kto może złożyć wniosek?
Wniosek może złożyć osoba, która w dniu podpisania wniosku ma ukończony 18. rok życia i nie przekroczyła 66. roku życia.
Jakie ryzyka wiążą się z inwestycją w fundusz?
Inwestycja w Fundusz wiąże się z ryzykiem, w szczególności z:
• ryzykiem rynkowym (wartość udziału jednostkowego funduszu może ulegać znacznym wahaniom ze względu na zmiany wartości instrumentów finansowych wchodzących w jego skład);
• ryzykiem kredytowym (potencjalna niewypłacalność emitentów instrumentów finansowych i banków);
• ryzykiem ograniczonej płynności (dyspozycje wykupu realizowane są 3 razy w miesiącu);
• ryzykiem walutowym (wahania wartości aktywów w obcych walutach);
• ryzykiem podatkowym (ryzyko zmiany przepisów podatkowych).
Pełne informacje na temat ryzyka można znaleźć w Regulaminie Funduszy.
W ubezpieczeniu na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym Ubezpieczający ponosi ryzyko inwestycyjne związane z inwestowaniem w ramach Funduszu.
Kto otrzymuje świadczenie w przypadku zgonu ubezpieczonego?
Ubezpieczony ma prawo do wyznaczenia osób uposażonych, które w przypadku zgonu otrzymają świadczenie ubezpieczeniowe. Jeśli ubezpieczony nie wskaże osób uposażonych, to świadczenie przysługuje członkom rodziny zmarłego ubezpieczonego według kolejności zapisanej w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.
Jaka jest minimalna wysokość składki?
Minimalna wysokość Składki Jednorazowej to 5 000 zł, nie ma górnego ograniczenia wysokości Składki Jednorazowej
Ile czasu trwa okres ubezpieczenia?
Ubezpieczenie kończy się w Rocznicę polisy przypadającą w roku kalendarzowym, w którym ubezpieczony kończy 85. rok życia.
Ubezpieczający może wcześniej wypowiedzieć Umowę ubezpieczenia, ale powinien mieć świadomość, że przez pierwsze 36 miesięcy polisowych wartość wykupu będzie niższa niż wartość rachunku udziałów.
Gdzie można śledzić notowania funduszu?
Jaką formę prawną ma Portfel Trio?
Portfel Trio to indywidualne ubezpieczenie na życie i dożycie z Ubezpieczeniowym Funduszem Kapitałowym, w którym Ubezpieczycielem jest Open Life Towarzystwo Ubezpieczeń Życie Spółka Akcyjna a agentem Alior Bank Spółka Akcyjna.
W co inwestuje fundusze?
Strategie funduszy można znaleźć w Regulaminie Funduszy wraz z załącznikami – dostępne są one w sekcji „Przydatne dokumenty”.
Na czym polega półroczna wypłata zysków?
- Po zakończeniu każdego półrocza kalendarzowego naliczana jest półroczna wypłata zysków o ile takie wystąpiły. Koniecznie zapoznaj się z zasadami jej naliczania określonymi w strategii inwestycyjnej funduszu „UFK Open Life Strategia Rentierska MM”.
- Prawo do półrocznej wypłaty zysków przysługuje ubezpieczającemu pod warunkiem, że w funduszu „UFK Open Life Strategia Rentierska MM” w ramach rachunku udziałów danego ubezpieczającego jest zaewidencjonowana odpowiednia ilość udziałów jednostkowych tegoż funduszu.
- Pamiętaj: półroczne wypłaty zysków pomniejszają wartość funduszu „UFK Open Life Strategia Rentierska MM” w ramach rachunku udziałów danego ubezpieczającego, ponieważ dokonywane są poprzez umorzenie z niego, z tegoż tytułu, odpowiedniej liczby udziałów jednostkowych.
Jaka jest wysokość świadczenia w przypadku zgonu?
Świadczenie ubezpieczeniowe w przypadku śmierci Ubezpieczonego stanowi suma ubezpieczenia w wysokości 100 PLN oraz Wartości rachunku udziałów.
Kto może złożyć Deklaracje Przystąpienia?
Deklarację Przystąpienia może złożyć osoba, będąca Klientem Banku, która w dniu podpisania Deklaracji Przystąpienia ma ukończony 18. rok życia i nie przekroczyła 80. roku życia.
Na czym polega kwartalna wypłata zysków?
- W ostatnim Dniu roboczym każdego kwartału kalendarzowego, Towarzystwo Ubezpieczeń dokonuje naliczenia Kwartalnej wypłaty zysków z Funduszu, wskazanego w Tabeli Opłat i Limitów, na zasadach określonych w Regulaminie.
- Kwartalna wypłata zysków pomniejsza Wartość rachunku udziałów i dokonywana jest poprzez umorzenie na Rachunku udziałów odpowiedniej liczby Udziałów jednostkowych, zgodnej z formułą wskazaną w § 5 ust. 2 Regulaminu.
- Kwartalna wypłata zysków realizowana jest według Wartości udziału jednostkowego z najbliższego Dnia wyceny następującego po dacie naliczenia Kwartalnej wypłaty zysków z Funduszu, o której mowa w ust. 1.
- Kwartalna wypłata zysków wypłacana jest najpóźniej w terminie 14. dni roboczych następujących po Dniu wyceny, według której nastąpiło umorzenie Udziałów jednostkowych z tytułu Kwartalnej wypłaty zysków, przy braku odrębnej dyspozycji, na rachunek bankowy, a w przypadku jego braku - przekazem pocztowym na adres korespondencyjny Ubezpieczonego, wskazane w Deklaracji przystąpienia.
Oznacza to, że naliczenie procentowej kwartalnej wypłaty następuje w ostatnim dniu kwartału, jednostki są umarzane zgodnie z najbliższą wyceną czyli 15. dnia kolejnego miesiąca, a wypłata jest robiona w ciągu 14 dni roboczych od dnia wyceny
Ile czasu trwa okres ubezpieczenia?
Ubezpieczenie kończy się w Rocznicę polisy przypadającą w roku kalendarzowym, w którym Ubezpieczony kończy 85. rok życia. Ubezpieczony może wcześniej zrezygnować z Ubezpieczenia, ale powinien mieć świadomość, że przez pierwsze 48 Miesięcy polisowych Wartość wykupu będzie niższa niż wartość wpłaconej Składki Jednorazowej.
Jakie ryzyka wiążą się z inwestycją w fundusz?
Inwestycja w Fundusz wiąże się z ryzykiem, w szczególności z:
- ryzykiem utraty części Składki Jednorazowej pomniejszonej o opłatę transakcyjną, gdyż w Okresie ubezpieczenia Wartość rachunku udziałów, na którym ewidencjonowane są Udziały jednostkowe nabyte za Składkę Jednorazową pomniejszoną o opłatę transakcyjną może ulegać znacznym wahaniom ze względu na zmiany wyceny instrumentów finansowych wchodzących w skład Funduszu;
- ryzykiem kredytowym obejmującym ryzyko niewypłacalności emitentów instrumentów finansowych, w których lokowane są aktywa Funduszu oraz ryzyka kontrahenta od którego Towarzystwo Ubezpieczeń nabywa instrumenty finansowe wchodzące w skład aktywów Funduszu, przez które należy rozumieć: sytuację finansową emitenta mogącą mieć negatywny wpływ na cenę wyemitowanych instrumentów finansowych bądź możliwość otrzymania przychodów i zysków z lokat Funduszu lub otrzymania całej kwoty z tytułu wykupu instrumentów, w które lokowane są środki Funduszu zgodnie ze strategią inwestycyjną określoną w § 4, wystąpienia po stronie kontrahenta Towarzystwa Ubezpieczeń trwałej lub czasowej niezdolności do obsługi zadłużenia, w tym do realizacji zobowiązań z tytułu transakcji zawartych na rynku finansowym (umów depozytów terminowych, jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych, wyemitowanych obligacji, instrumentów pochodnych), W takich przypadkach Wartość aktywów netto Funduszu może ulec zmniejszeniu, a Ubezpieczony może ponieść stratę równą części lub całości Składki Jednorazowej pomniejszonej o opłatę transakcyjną;
- ryzykiem ograniczonej płynności, które jest związane z realizacją dwa razy w danym miesiącu kalendarzowym, tj. w Dniach wyceny w Okresie ubezpieczenia, wskazanych w Tabeli Opłat i Limitów, dyspozycji częściowej albo całkowitej wypłaty Wartości wykupu na zasadach określonych w Warunkach Ubezpieczenia.
W ubezpieczeniu na życie z Ubezpieczeniowym Funduszem Kapitałowym Towarzystwo Ubezpieczeń nie ponosi odpowiedzialności za ryzyko inwestycyjne związane z inwestowaniem w Fundusz, skutkujące tym że Ubezpieczony może ponieść stratę w wyniku podjętej przez siebie decyzji o wyborze inwestycji.
Kto otrzymuje świadczenie w przypadku zgonu ubezpieczonego?
Ubezpieczony ma prawo do wyznaczenia osób uposażonych, które w przypadku zgonu otrzymają świadczenie ubezpieczeniowe. Jeśli ubezpieczony nie wskaże osób uposażonych, to świadczenie przysługuje członkom rodziny zmarłego według kolejności zapisanej w Warunkach Ubezpieczenia.
Jaką formę prawną ma Horyzont Obligacji?
Horyzont Obligacji to grupowe ubezpieczenie na życie i dożycie z Ubezpieczeniowym Funduszem Kapitałowym, w którym Towarzystwem Ubezpieczeń jest Open Life Towarzystwo Ubezpieczeń Życie Spółka Akcyjna a Ubezpieczającym Alior Bank Spółka Akcyjna.
Jaka jest minimalna wysokość składki?
Minimalna wysokość Składki Jednorazowej to 5 000 zł, nie ma górnego ograniczenia wysokości Składki Jednorazowej
Czy istnieje możliwość rezygnacji z ubezpieczenia?
Rezygnacja z ochrony ubezpieczeniowej zgłoszona do dnia poprzedzającego Datę początku ubezpieczenia jest bezkosztowa, Klient w ciągu 14 dni roboczych od daty otrzymania przez Ubezpieczającego dyspozycji rezygnacji Klienta z Ubezpieczenia otrzyma zwrot wpłaconej Składki Jednorazowej.
W Okresie ubezpieczenia Klient może zrezygnować z ubezpieczenia lub złożyć pisemną dyspozycję wypłaty Wartości wykupu. Wartość wykupu jest obliczana zgodnie z zapisami Tabeli Opłat i Limitów. W pierwszych 48 Miesiącach polisowych Wartość wykupu jest ustalana poprzez przemnożenie zawartej w Tabeli Opłat i Limitów stawki procentowej Wartości rachunku udziałów i Wartości rachunku udziałów, natomiast od 48 Miesiąca polisowego wartość wykupu jest równa 100% Wartości rachunku udziałów.
W co inwestuje fundusz?
Środki Funduszu są inwestowane głównie w obligacje korporacyjne, czyli papiery dłużne emitowane przez przedsiębiorstwa. Strategia inwestycyjna Funduszu jest zapisana w Regulaminie Funduszu "UFK Open Life Obligacji Korporacyjnych".
Gdzie można śledzić notowania funduszu?
W jakim wieku mogę przystąpić do programu?
Ubezpieczający (osoba dokonująca ubezpieczenia) w dniu zawarcia umowy ubezpieczenia musi mieć ukończone 18 lat.
Ubezpieczony (osoba objęta ubezpieczeniem) z końcem roku kalendarzowego, w którym rozpocznie się odpowiedzialność Ubezpieczyciela, musi mieć ukończone przynajmniej 2 lata oraz nie może przekroczyć 70 roku życia.
Na jaki czas zawierana jest umowa ubezpieczenia?
Umowa ubezpieczenia zawierana jest na czas nieokreślony.
Jakich dokumentów potrzebuję, aby przystąpić do programu?
Aby przystąpić do umowy ubezpieczenia w oddziale Alior Banku, wystarczy mieć dowód osobisty.
Kiedy decyduję o tym, w jaki sposób będą inwestowane moje środki?
Wyboru formy inwestowania środków można dokonać w momencie zawierania umowy ubezpieczenia. Bankierzy Alior Banku służą pomocą w wyborze optymalnej formy adekwatnej do oczekiwań inwestora.
W jaki sposób mogę wpłacać składki?
Najprostszym sposobem opłacania składek jest zlecenie dyspozycji przelewu z rachunku osobistego w Alior Banku.
Co oznacza gwarancja 100% wpłaconego kapitału na wypadek śmierci?
Ochrona ta oznacza, że bez względu na to, jaka będzie wartość wyceny jednostek uczestnictwa środków ulokowanych w UFK, Ergo Hestia gwarantuje wypłatę 100% wartości kapitału w przypadku zgonu osoby ubezpieczonej. W praktyce oznacza to, że beneficjent (lub beneficjenci) wskazany przez Ubezpieczonego otrzymają min. 100% wartości wpłaconego przez Niego kapitału – nawet jeżeli portfele UFK poniosły stratę.
Czy mogę wskazać beneficjenta środków zgromadzonych w ramach Programu?
Tak, Ubezpieczony ma możliwość wskazać beneficjenta (lub beneficjentów) środków, który w przypadku jego zgonu, otrzyma środki zgromadzone w Programie z pominięciem postępowania spadkowego oraz podatku od spadków i darowizn.
Czy w czasie trwania umowy renty okresowej mogę wypłacić cały kapitał?
Tak. W każdej chwili można zawnioskować o wypłatę pozostałej kwoty kapitału.
Co się dzieje ze zgromadzonymi środkami w okresie wypłaty renty okresowej?
W okresie wypłaty renty okresowej środki są inwestowane w bezpieczne obligacje skarbowe.
Jakie są warunki rozpoczęcia wypłaty świadczenia w ramach renty okresowej?
W każdej chwili można przejść na umowę renty okresowej. Na wniosek Ubezpieczonego Ergo Hestia przedstawia ofertę comiesięcznego świadczenia, a renta może być wypłacana Ubezpieczonemu bądź dowolnie wskazanej przez niego osobie przez okres od 5 do 30 lat, nawet do 100. roku życia.
Jaka jest minimalna składka?
Minimalna składka regularna zależy od tego, jak często jest opłacana:
- miesięczna: 200 PLN
- kwartalna: 600 PLN
- półroczna: 1200 PLN
- roczna: 2400 PLN
Czy mogę wpłacać i wypłacać środki bez ograniczeń z rachunku lokacyjnego?
Na rachunek lokacyjny można dokonywać wpłat bez ograniczeń, natomiast wypłaty można dokonywać jedynie po przelaniu środków na swój rachunek podstawowy.
Czy aby korzystać z kredytu na firmę, powinienem mieć w Alior Banku rachunek bieżący firmowy?
Tak, rachunek bieżący jest potrzebny do obsługi kredytu.