Inflacja w krajach strefy euro lekko powyżej oczekiwań 30 czerwca 2025 r.
W piątek poznaliśmy wstępne dane o czerwcowej inflacji w części krajów europejskich. Inflacja CPI zarówno w Hiszpani jak i we Francji jest o 0,2 p.p. powyżej oczekiwań (odczyt odpowiednio: 2,2% r/r i 0,9% r/r). Dzisiaj o 14:00 poznamy czerwcową inflację w Niemczech i jeżeli odczyt również przebije konsensus, to inflacja w całej strefie euro w czerwcu może wzrosnąć z majowego poziomu 1,9% r/r, co mimo wszystko dalej będzie plasowało inflację w celu EBC.


Źródło: Bloomberg, opracowanie własne
W maju amerykański PCE wzrósł o 0,1% m/m, tak samo jak w kwietniu, natomiast bazowa miara PCE wzrosła o 0,2% m/m (o 0,1 p.p. więcej niż przed miesiącem). Inflacja PCE w ujęciu r/r wzrosła do 2,3% z 2,2% w kwietniu, natomiast inflacja bazowa PCE wzrosła do 2,7% z 2,6% przed miesiącem. Mimo wzrostów, dane nie są alarmujące, szczególnie mając na uwadze oczekiwania sprzed kilku miesięcy, że agresywna polityka celna Białego Domu bardzo mocno podbije odczyty inflacyjne. Ponadto w maju spadły wydatki konsumentów o 0,1% m/m, co jest drugim spadkiem w tym roku, co może odzwierciedlać ostrożność gospodarstw domowych wobec polityki celnej USA, która może wpłynąć zarówno na ceny jak i na przyszłe dochody.
Chiński NBS PMI dla przemysłu ciągle jest poniżej 50 i w czerwcu wyniósł 49,7 (kosmetyczny wzrost o 0,2 wobec majowego odczytu). Dobrą wiadomością jest wzrost wskaźnika nowych zamówień, co może być odczytywane jako odbudowana popytu po zamieszaniu wywołanym amerykańskimi cłami. Z kolei NBS PMI dla usług ciągle utrzymuje się powyżej 50 i w czerwcu wyniósł 50,5 co jest wzrostem o 0,2 wobec poprzedniego miesiąca.
EUR-USD ciągle w górę. Cały ubiegły tydzień na głównej parze walutowej cechował się dużą słabością dolara. Kurs EUR-USD przebił 1,17 i w kolejnych dniach może dalej rosnąć, szczególnie jeżeli dane z amerykańskiego rynku pracy publikowane w tym tygodniu będą nie najlepsze.
Mocny złoty. Kurs EUR-PLN w piątek stabilizował się poniżej granicy 4,25, podczas gdy na USD-PLN kurs obniżył się do ok. 3,62. Jeżeli dolar będzie dalej słabnął w bieżącym tygodniu, to kurs USD-PLN może znaleźć się poniżej 3,60.
Rentowność SPW stabilnie. W piątek na krajowym rynku długu obyło się bez większej zmienności – obserwowaliśmy kosmetyczne ruchy o 1-2 p.b. w górę i w dół. Na amerykańskim rynku obserwowaliśmy lekkie przesunięcie w górę całej krzywej rentowności o kilka p.b., podobniej jak w Niemczech.
W tym tygodniu:
W kraju:
- dziś publikacji inflacji CPI w czerwcu (konsensus: 4,0% r/r, nasza prognoza: 4,1% r/r)
- we wtorek poznamy czerwcowy indeks PMI dla przemysłu (po majowym dużym spadku spodziewany jest wzrost do 48)
- w środę decyzja RPP o wysokości stóp procentowych
- w czwartek konferencja A. Glapińskiego po posiedzeniu, z której mamy nadzieję dowiedzieć się jakie aktualnie panują nastroje w Radzie.
- dziś poznamy podaż pieniądza M3 w strefie euro w maju (konsensus: 4,0% r/r) oraz czerwcową inflację CPI w Niemczech (konsensus: 2,2% r/r)
- we wtorek opublikowana zostanie inflacja HICP w strefie euro w czerwcu (konsensus: 2,0% r/r), oraz indeksy PMI dla przemysłu w krajach europejskich i w strefie euro w czerwcu (w Niemczech spodziewany jest wzrost do 49, we Francji oczekiwany jest spadek do 47,8 a w strefie euro konsensus wskazuje na stabilizację na poziomie 49,4). We wtorkowe popołudnie poznamy również PMI dla przemysłu w USA (konsensus: 52)
- w środę opublikowany zostanie raport czerwcowy raport ADP (konsensus: 90 tys.)
- w czwartek poznamy czerwcowe odczyty PMI dla usług w krajach europejskich (spodziewana jest stabilizacja na poziomach sprzed miesiąca) oraz w USA (konsensus również wskazuje na stabilizację na poziomie 53,1). Ponadto poznamy czerwcowe dane o zatrudnieniu w USA (konsensus wskazuje na spowolnienie wzrostu zatrudnienia w sektorze pozarolniczym do 113 tys. oraz na wzrost stopy bezrobocia do 4,3%)
- w piątek opublikowane zostaną dane dotyczące zamówień w niemieckim przemyśle w maju (konsensus: 5,7% r/r). W USA dzień wolny.