Pogarszające się nastroje amerykańskich konsumentów 28 kwietnia 2025 r.
Indeks nastrojów konsumentów Uniwersytetu Michigan w kwietniu spadł do 52,2 wobec 57 przed miesiącem. Spadła zarówno ocena bieżącej sytuacji (59,8 wobec 63,8 przed miesiącem) jak i oczekiwania amerykańskich konsumentów (47,3 wobec 52,6 przed miesiącem). Oczekiwania inflacyjne w horyzoncie roku wzrosły do 6,5% r/r wobec 5,0% r/r przed miesiącem (najwyższy poziom od 1981 roku), co jest czwartym z rzędu miesiącem z mocnym wzrostem. W ostatnich odczytach widzimy wpływ wojny celnej, którą zapoczątkował D. Trump, na nastroje konsumentów i w kolejnych miesiącach nastroje te będą zależały od bieżących negocjacji dotyczących taryf i ich wpływu na amerykańską gospodarkę.


Źródło: Bloomberg, opracowanie własne
D. Trump spotkał się z W. Zełenskim w Watykanie podczas uroczystości pogrzebowych papieża Franciszka. Zgodnie ze słowami prezydenta Ukrainy, spotkanie było symboliczne i może okazać się historycznym. Nie znamy żadnych ustaleń z tego spotkania, ale pozytywnym sygnałem jest to, że w ogóle się odbyło, po tym, jak źle zakończyło się ostatnie spotkanie w Białym Domu.
EUR-PLN ciągle poniżej 4,30. W piątek polska waluta pozostawała na stabilnym poziomie wobec euro (ok. 4,27). Stabilna sytuacja może utrzymać się do środy, gdy opublikowane zostaną polskie dane inflacyjne za kwiecień, które mogą wpływać na nastawienie członków RPP odnośnie do momentu rozpoczęcia cięcia stóp procentowych oraz skali obniżek. Ostatnia wypowiedź prezesa Glapińskiego była mocno gołębia i wskazywał on, że w najbliższym czasie może pojawić się przestrzeń do łagodzenia polityki monetarnej i jeżeli środowe dane nie zaskoczą negatywnie, to na majowym posiedzeniu członkowie RPP będą głosowali nad obniżkami stóp procentowych.
Lekkie umocnienie dolara. W piątek dolar lekko umocnił się wobec euro i notowania zakończyły dzień w okolicach 1,135. W bieżącym tygodniu zmienność na głównej parze walutowej może wynikać m.in. z odczytów PMI dla przemysłu oraz danych z amerykańskiego rynku pracy. Ponadto opublikowany zostanie szacunek PKB za 1Q’25 z USA, który będzie uwzględniał wpływ wojny handlowej na amerykańską gospodarkę (konsensus: 0,4% k/k saar, wobec 2,4% k/k saar w poprzednim kwartale).
Spadki rentowności SPW. Polskie obligacje ubiegły tydzień zakończyły lekkimi spadkami rentowności (2-3 p.b.). Na amerykańskim rynku również obserwowaliśmy spadki rentowności, przy czym ich skala była większa (4-8 p.b.).
Ten tydzień jest w wielu krajach europejskich skrócony ze względu na weekend majowy (Święto Pracy w czwartek).
- Dziś pusto w kalendarzu makroekonomicznym.
- We wtorek poznamy marcową podaż pieniądza w strefie euro (konsensus: 4,0% r/r), oraz kwietniowy indeks Conference Board z USA (konsensus: spadek do 87,6).
- W środę główną publikacją będzie inflacja CPI w Polsce w kwietniu (konsensus: 4,3% r/r). Ponadto poznamy również kwietniowe odczyty inflacyjne w Niemczech (HICP konsensus: 2,1% r/r). Opublikowane zostaną również dane o PKB w strefie euro w 1Q’25 (konsensus: 1,1% r/r). W środowe popołudnie opublikowane zostaną dane z amerykańskiego rynku: PKB w 1Q’25 (konsensus: 0,4% k/k saar), kwietniowy raport ADP (konsensus: 124 tys.), oraz marcowe dochody i wydatki amerykanów (konsensus odpowiednio: 0,4% m/m i 0,6% m/m).
- W czwartek brak publikacji po europejskiej stronie, ale poznamy kwietniowy odczyt PMI dla przemysłu z USA (konsensus: 50,7).
- W piątek opublikowany zostanie PMI dla przemysłu w Polsce w kwietniu (konsensus: 50,4), oraz kwietniowy odczyt HICP w strefie euro (konsensus: 2,1% r/r). Na zakończenie tygodnia poznamy również zmianę zatrudnienia w sektorze pozarolniczym w USA w kwietniu (konsensus: 130 tys.), oraz w sektorze prywatnym (konsensus: 120 tys.).