PMI w strefie euro coraz wyżej 25 lipca 2025 r.
Wstępne lipcowe dane PMI wskazują na stopniowe ożywienie aktywności gospodarczej w strefie euro. PMI Composite wzrósł do 51,0, osiągając najwyższy poziom od 11 miesięcy, co może sugerować, że sektor prywatny powoli odzyskuje impet. Motorem wzrostu pozostaje sektor usługowy (PMI dla usług wzrósł do 51,2), podczas gdy przemysł ciągle pozostaje na granicy stagnacji (PMI dla przemysłu wynosi w lipcu 49,8). Zatrudnienie w sektorze usług wzrosło, podczas gdy w przemyśle ciągle spadało. Warte zauważenie jest to, hamuje inflacja kosztów w usługach, co jest pozytywnym sygnałem dla EBC z punktu widzenia prowadzenia polityki monetarnej. W ostatnich miesiącach nastroje w biznesie są dość zmienne i zróżnicowane między krajami – we Francji spadły, podczas gdy w Niemczech nastroje w biznesie osiągnęły najwyższy poziom od 14 miesięcy. Mając na uwadze fakt, że ciągle niepewna jest sytuacja handlowa na linii UE-USA, bieżący odczyt PMI dla przemysłu i dla usług w strefie euro napawa optymizmem.


Źródło: Bloomberg, opracowanie własne
Stopy procentowe w strefie euro pozostały bez zmian. C. Lagarde na konferencji po posiedzeniu wskazała, że bieżący odczyt inflacji, która w czerwcu wyniosła 2,0% r/r, jest zgodny z celem średniookresowym, natomiast ryzykiem dla wysokości cen konsumpcyjnych pozostaje temat ceł i handlu międzynarodowego. Aktualnie Rada Prezesów ciągle podtrzymuje swoje podejście do prowadzenia polityki monetarnej, które polega na podejmowaniu decyzji z posiedzenia na posiedzenia na podstawie spływających danych.
W USA wstępny odczyt PMI dla przemysłu był zdecydowanie poniżej oczekiwań i wyniósł 49,5, spadając poniżej 50 pierwszy raz w tym roku. W związku z niepewnością gospodarczą, która za oceanem wynika z ciągle prowadzonej wojny celnej, w przemyśle odnotowaliśmy spadek zamówień (pierwszy raz w tym roku) oraz spowolnienie wzrostu produkcji a także redukcję zatrudnienie. W usługach jest zdecydowanie lepiej, gdzie PMI wzrósł do 55,2 z 52,9 przed miesiącem, przebijając konsensus, który był ustawiony na poziomie 53. W lipcu mieliśmy do czynienia z nasileniem presji płacowej, zarówno w przemyśle jak i usługach, która wynikała z wpływu ceł oraz wyższych kosztów pracy.

Źródło: Bloomberg, opracowanie własne
Liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA wyniosła 217 tys., przy oczekiwaniach na poziomie 226 tys., co jest spadkiem z 221 tys. przed miesiącem. Rysa na rynku pracy, która powstała kilka tygodniu temu, wraz z rosnącymi zasiłkami dla bezrobotnych zanika, choć liczba kontynuowanych zasiłków kosmetycznie wzrosła do 1 955 tys. Aktualnie czekamy na raport o sytuacji na rynku pracy w lipcu (poznamy go początku sierpnia), który da nam więcej informacji o sytuacji pracowników w USA.

Źródło: Bloomberg, opracowanie własne
Lekkie umocnienie dolara. Wczoraj kurs EUR-USD kosmetycznie spadł poniżej 1,175, przerywając wzrosty, które obserwowaliśmy w bieżącym tygodniu.
EUR-PLN minimalnie w górę. Polski złoty kosmetycznie się osłabił wobec euro i kurs EUR-PLN wyniósł na zakończenie dnia ok 4,255. W stosunku do dolara również obserwowaliśmy lekkie osłabienie do 3,62.
Wzrosty rentowności. W Polsce wczoraj obserwowaliśmy wzrosty rentowności obligacji, słabsze na krótkim końcu i mocniejsze na długim. Na rynkach bazowych również zagościły wzrosty – zdecydowanie większe na niemieckim rynku niż na amerykańskim. Spowodowane to było komunikacją C. Lagarde na konferencji po posiedzeniu EBC, w której wskazywała, że istnieją czynniki, które oddziałują w kierunku niższej inflacji, co może oddalać obniżki stóp procentowych.
Dziś:
- o 10:00 opublikowany zostanie lipcowy indeks instytutu Ifo w Niemczech (konsensus: 89)
- o 10:00 poznamy czerwcową podaż pieniądza M3 w strefie euro (konsensus: 3,7% r/r),
- o 14:30 poznamy czerwcowe zamówienia na dobra trwałego użytku z USA (konsensus: -10,7% m/m).