Polska inflacja lekko powyżej oczekiwań 1 lipca 2025 r.
Według wczorajszych wstępnych danych GUS, czerwcowa inflacja w Polsce wzrosła z 4,0% r/r przed miesiącem do 4,1% r/r (zgodnie z naszą prognozą, 0,1 p.p. powyżej rynkowego konsensusu). W czerwcu rosły ceny żywności (o 4,9% r/r), podczas gdy paliwa taniały o 10% r/r. W ujęciu miesięcznym paliwa również były tańsze niż przed miesiącem (o 1,3% m/m), mimo działań wojennych na Bliskim Wschodzie, które powodowały dużą zmienność na rynku ropy, co z kolei przełożyło się na wzrosty cen paliw w drugiej połowie czerwca. Szacujemy, że inflacja bazowa również zaliczyła wzrost o ok. 0,1 p.p. z 3,3% r/r przed miesiącem. Taki układ danych daje argument RPP za lipcową pauzą w luzowaniu polityki monetarnej.


Źródło: GUS, opracowanie własne
Inflacja w czerwcu w Niemczech zaskoczyła w dół. Inflacja CPI za naszą zachodnią granicą wyniosła 2,0% r/r, przy oczekiwaniach wzrostu do 2,2% r/r. Podwyższone ciągle są ceny usług (3,3% r/r), podczas gdy wolniej rosną ceny dóbr (+0,8% r/r). Inflacja bazowa szacowana jest na 2,7% r/r. W piątek dostaliśmy dane o inflacji z Hiszpani i Francji, które okazały się zaskoczeniem w górę, więc niemieckie dane lekko tonują nastroje. Dzisiaj czeka nas publikacja o inflacji HICP w całej strefie euro – oczekiwania ustawione są na 2,0% r/r (w punkt z celem EBC).
Dalsze osłabienie dolara. Wczoraj kurs EUR-USD przesunął się w górę o ponad 0,5% i zbliżył się do poziomu 1,18. W bieżącym tygodniu czekamy z niecierpliwością na dane z amerykańskiego rynku pracy, które wskażą nam na kondycje rynku pracy, co z kolei może przełożyć się na nastawienie Fed do tempa luzowania polityki monetarnej.
Stabilnie na EUR-PLN. W odniesieniu do europejskiej waluty, złoty ciągle jest poniżej 4,25. Obserwujemy jednak dalsze umocnienie wobec dolara – kurs USD-PLN wczoraj osiągnął 3,60 i przy dalszej słabości dolara, granica ta może zostać przełamana.
Wzrosty na długim końcu krajowej krzywej rentowności. Wczoraj obserwowaliśmy wzrosty o 5 p.b. na długim końcu krzywej rentowności, podczas gdy rentowności 5-latek spadły o 3 p.b. Na amerykańskim rynku początek tygodnia przyniósł spadki i cała krzywa rentowności przesunęła się w dół o kilka p.b.
Dziś:
- przed południem opublikowane zostaną finalne dane o czerwcowych PMI dla przemysłu w krajach europejskich (konsensus - Francja: 47,8, Niemcy: 49, strefa euro: 49,4),
- o 11:00 opublikowana zostanie inflacja HICP w strefie euro w czerwcu (konsensus: 2,0% r/r),
- o 15:45 poznamy również PMI dla przemysłu w USA (konsensus: 52).