Nieoczekiwany spadek r/r w przemyśle 21 marca 2023 r.
W lutym produkcja w przemyśle skurczyła się 1,2% r/r po wzroście o 1,8% r/r miesiąc wcześniej, co było nieoczekiwane przez analityków. Przetwórstwo przemysłowe obniżyło się w lutym o 0,1% r/r, a najgłębszy spadek aktywności odnotowano w sektorze energetycznym, o 4,7% r/r. Produkcja przemysłowa w lutym spadła w 19 działach na 34. Największe spadki r/r produkcji wystąpiły w produkcji metali, a następnie w produkcji chemikaliów i wyrobów chemicznych. Najbardziej r/r produkcja wzrosła dla urządzeń elektrycznych, pojazdów samochodowych oraz maszyn i urządzeń. W ujęciu odsezonowanym produkcja w przemyśle wzrosła w lutym, po spadku w styczniu, utrzymując się na trendzie wzrostowym. W okresie styczeń-luty ’23 przeciętna aktywność w przemyśle r/r jest niższa niż w 4Q’22, co przełoży się na dalsze hamowanie dynamiki PKB w 1Q’23.


Źródło: GUS, opracowanie własne

Źródło: GUS, opracowanie własne
Inflacja PPI tylko nieznacznie w dół. Ceny produkcji sprzedanej przemysłu systematycznie w ostatnich miesiącach obniżają się. W lutym dynamika r/r ponownie obniżyła się, do 18,4% r/r wobec 18,5% w styczniu, nadal pozostając pod silnym wpływem drożejących cen energii. W przetwórstwie przemysłowym dynamika cen obniżyła się do 11,3% r/r, dając nadzieję na hamowanie inflacji konsumenckiej.

Źródło: GUS, opracowanie własne
Dane z rynku pracy za luty nie wskazują jeszcze na hamowanie presji na wzrost wynagrodzeń. Dynamika przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw była w lutym wyższa od naszych i rynkowych oczekiwań i wyniosła 13,6% r/r wobec 13,5% r/r miesiąc wcześniej. W ujęciu m/m wynagrodzenia wzrosły w lutym o 2,6%, czego przyczyną były m.in. wypłaty premii, premii z tytułu inflacji, a także podwyżek wynagrodzeń. Najwyższą dynamikę wynagrodzeń odnotowano w górnictwie i wydobywaniu (42,2%). Z jednej strony wobec słabnącej aktywności gospodarczej spodziewalibyśmy się większej presji na wygaszanie wzrostu wynagrodzeń. Z drugiej strony wysoka inflacja utrzymuje presję na podwyżki płac. Od blisko roku utrzymuje się spadek płac realnych, a dynamika funduszu wynagrodzeń jest realnie mniej więcej od połowy ub. roku ujemna (-3,3% r/r w lutym ’23). Realny spadek siły nabywczej przekłada się na redukcję konsumpcji, co powinno sprzyjać hamowaniu inflacji. Jednakże na razie te procesy zachodzą wolniej niż byśmy tego oczekiwali, prawdopodobnie za sprawą relatywnie wysokiej inflacji, znacząco odbiegającej od celu NBP. Spodziewamy się, że dopiero w drugiej połowie bieżącego roku pojawi się szansa na dodatnie wzrosty realnych płac. Więcej o danych piszemy tutaj.
Dolar z lekkim osłabieniem. Wczoraj kurs EUR-USD zakończył dzień nieco powyżej 1,07. Dolar nieco się osłabił w tej parze walutowej. Rynek obawia się, że Fed może się jutro nawet wycofać z zacieśniania polityki pieniężnej wobec obecnego kryzysu wywołanego upadkiem kilku banków amerykańskich. Dolarowi nie sprzyjać mogą także „mocne” wypowiedzi członków EBC o determinacji w dalszej walce z inflacją poprzez podnoszenie stóp procentowych.
Złoty pozostaje stabilny. Wczorajszy dzień nie przyniósł żadnych zmian na kursie EUR-PLN, który pozostaje na poziomie ok. 4,70.
Dalsze umocnienie polskiego długu. Rentowności polskich SPW ponownie się wczoraj obniżyły, tym razem o ok. 5 p.b. Rentowności utrzymują się poniżej 6%.
Dziś:
- o 10:00 GUS opublikuje dane za luty o sprzedaży detalicznej (konsensus PAP w cenach stałych: -1,5% r/r vs. nasza prognoza -0,1% r/r), a także o produkcji budowlano-montażowej (nasze oczekiwania na poziomie +1,4% r/r)
- o 11:00 poznamy najnowszy odczyt indeksu ZEW dla Niemiec.