Inflacja w strefie euro w celu 18 lipca 2025 r.
Inflacja HICP w czerwcu w strefie euro wyniosła równo 2,0% r/r, co jest wynikiem zgodnym z celem inflacyjnym EBC. Zgodnie z finalnymi danymi, inflacja w czerwcu lekko wzrosła z 1,9% r/r w maju. W ujęciu miesięcznym, ceny rosły o 0,3%. Bazowa inflacja HICP wyniosła 2,3% r/r, co również było wynikiem zgodnym z wstępnymi danymi. W czerwcu ceny konsumpcyjne podbijane były najbardziej przez ceny usług oraz jedzenia, podczas gdy na minus oddziaływały ceny energii. Patrząc geograficzne, najwyższą inflację spośród krajów europejskich odnotowano w Rumunii (5,8% r/r), Estonii (5,2% r/r), na Węgrzech i w Słowacji (4,6% r/r), podczas gdy najniższa była na Cyprze (0,5% r/r), we Francji (0,9% r/r) i Irlandii (1,6% r/r). Mimo inflacji w celu, na lipcowym posiedzeniu EBC nie spodziewamy się obniżek stóp procentowych, ale mogą one wrócić na jesieni.


Źródło: Bloomberg, opracowanie własne
Liczba nowych zasiłków dla bezrobotnych w USA spadła z poziomu 228 tys. przed tygodniem do 221 tys. aktualnie, co jest wynikiem poniżej oczekiwań (konsensus: 233 tys.). Jednocześnie przestała rosnąć liczba kontynuowanych zasiłków, co w ostatnich tygodniach można było rozpatrywać jako rysę na amerykańskim rynku pracy. Po niezłych danych o nowych miejscach pracy z czerwca, czekamy na lipcowe dane, które mogą potwierdzić, że amerykańscy pracownicy mają się dobrze.

Źródło: Bloomberg, opracowanie własne
Sprzedaż detaliczna w USA w czerwcu wzrosła o 0,6% m/m mocno przebijając konsensus (0,1% m/m). Wynik był zdecydowanie lepszy niż przed miesiącem, gdy sprzedaż detaliczna spadła o 0,9% m/m. Sprzedaż detaliczna podbita była mocną sprzedażą samochodów i części (+1,2% m/m), ale nawet po wyłączeniu tej kategorii, sprzedaż detaliczna wzrosła o 0,6% m/m, co potwierdza niezłą kondycję amerykańskiego konsumenta.

Źródło: Bloomberg, opracowanie własne
Umocnienie dolara. Kurs głównej pary walutowej wczoraj umocnił się i spadł poniżej 1,16, kontynuując spadkowy ruch z początku tygodnia.
Lekkie osłabienie polskiej waluty. Wczoraj obserwowaliśmy kosmetyczny wzrost kursu EUR-PLN o 0,12% do poziomu 4,257. W stosunku do dolara, złoty się osłabił i kurs USD-PLN jest powyżej 3,67.
Małe zmiany rentowności obligacji. Wczoraj krajowa krzywa rentowności przesunęła się kosmetycznie w górę o 1-2 p.b. Rentowność 10-letnich obligacji jest aktualnie na poziomie 5,5%. Na rynkach bazowych również nie obserwowaliśmy podwyższonej zmienności rentowności papierów skarbowych.
Dziś:
- 8:00 opublikowana zostanie czerwcowa inflacja PPI w Niemczech (konsensus: -1,3% r/r),
- o 10:00 poznamy saldo rachunku bieżącego w strefie euro w maju,
- o 16:00 opublikowany zostanie lipcowy indeks uniwersytetu Michigan (konsensus: 61,5).