Pozytywna niespodzianka z Niemiec 30 listopada 2023 r.
Wczoraj opublikowane zostały wstępne dane o inflacji konsumenckiej dla Niemiec za listopad. Wskaźnik inflacji CPI obniżył się o 0,6 p.p. do 3,2% r/r (najniższa od czerwca 2021) wobec oczekiwań na poziomie 3,5% r/r, a w ujęciu m/m ceny obniżyły się o 0,4%. Inflacja bazowa (po wyłączeniu cen żywności i energii) obniżyła się w listopadzie do 3,8% r/r wobec 4,3% r/r miesiąc wcześniej. Według wstępnych szacunków inflacja HICP wyniosła w listopadzie 2,3% r/r wobec 3,0% r/r miesiąc wcześniej. W ramach miary CPI kontynuowana była obniżka inflacji dóbr (do 3,0% r/r w listopadzie), a także inflacji usług (do 3,4% r/r). Wzrost cen żywności r/r niezmiennie słabnie (do 5,5% r/r w listopadzie). Kolejny miesiąc z rzędu do spadku inflacji przyczynił się w szczególności spadek cen energii, o 3,2% r/r. Obniżka inflacji w Niemczech w listopadzie była wyraźna, co stanowi dobry znak dla inflacji w strefie euro. Dziś poznamy odczyt dane o inflacji HICP w strefie euro. Rynek oczekuje spowolnienia inflacji HICP z 2,9% r/r do 2,7% r/r, a inflacji bazowej o 0,3 p.p., do 3,9% r/r.


Źródło: Bloomberg, opracowanie własne
Umocnienie dolara. Wczoraj kurs EUR-USD po raz pierwszy od czterech dni obniżył się. Po bliskości poziomu 1,1 kurs głównej pary walutowej obniżył się do 1,097 na koniec dnia. Euro nie wspierały lepsze dane o inflacji w Niemczech. Dolara wpierała także wyższa od oczekiwań rewizja PKB za 3Q’23.
Odreagowanie na złotym. Po dwudniowej zniżce kursu EUR-PLN łącznie o 5 figur wczoraj kurs wzrósł o 2, do ok. 4,34 na koniec dnia, wobec silniejszego dolara.
Dalsze spadki rentowności. Wczoraj dług dalej umacniał się z wyjątkiem 2-latek, które wzrosły o ok. 3 p.b., do 5,36. Na rynkach bazowych dalsze tendencje zniżkowe.
Dziś GUS opublikuje szczegółowe dane o PKB i składowych za 3Q’23 oraz szybki szacunek inflacji CPI za listopad. Według pierwszego szacunku GUS za 3Q’23 PKB wzrósł o 0,4% r/r w tym okresie, co było nieznacznie wyższej od konsensusu PAP (0,3% r/r) oraz lekko poniżej naszej prognozy (0,5% r/r). Spodziewamy się wciąż solidnego wzrostu inwestycji (ok. 10% r/r), mniej niż w 1H’23 spadającej konsumpcji prywatnej (-0,8% r/r) oraz wyraźnie negatywnej kontrybucji zapasów i solidnej pozytywnej eksportu netto. To ożywienie w konsumpcji prywatnej powinno pomagać wzrostowi gospodarczemu w bieżącym kwartale i w kolejnych. Za granicą, o 11:00 opublikowane zostaną wstępne dane o inflacji HICP za listopad oraz październikowa stopa bezrobocia w strefie euro.