Indeks ZEW poniżej oczekiwań 22 stycznia 2025 r.
Na miesiąc przed wyborami parlamentarnymi za naszą zachodnią granicą, indeks instytutu ZEW, który obrazuje nastroje wśród analityków i inwestorów instytucjonalnych w odniesieniu do sytuacji gospodarczej Niemiec, wyniósł 10,3, przy oczekiwaniach na poziomie 15,1. Jest to istotny spadek względem grudniowego odczytu (15,7). Zgodnie z raportem instytutu ZEW, niższy wskaźnik niż przed miesiącem wynika m.in. ze słabych danych o PKB a także z rosnącej presji inflacyjnej. Ponadto obserwowane są niskie wydatki gospodarstw domowych a problemem pozostaje niski popyt w budownictwie. Wyzwaniem za naszą zachodnią granicą pozostają również czynniki polityczne: niepewność związana z tworzeniem koalicji po wyborach parlamentarnych w Niemczech oraz polityka handlowa nowej administracji amerykańskiej.
Źródło: Bloomberg, opracowanie własne
Zmienność na EUR-USD. Początek prezydentury D. Trumpa przynosi nam dużą zmienność na rynku walutowym. W ciągu wczorajszego dnia kurs EUR-USD wahał się między 1,035 i 1,045, by zakończyć dzień w okolicach 1,043. W ciągu najbliższych dni możemy spodziewać się podwyższonej zmienności, m.in. ze względu na oczekiwania ostatecznych rozstrzygnięć w sprawie ceł.
EUR-PLN coraz niżej. Przy słabnącym dolarze polska waluta umacnia się względem euro i kurs EUR-PLN na koniec wczorajszego dnia był minimalnie powyżej 4,25. Obserwujemy również umocnienie złotego względem dolara: kurs USD-PLN w ostatnich dniach spadł poniżej 4,08, z poziomu powyżej 4,14 przed inauguracją prezydentury D. Trumpa.
Lekkie spadki rentowności. Na rynkach bazowych rentowności obligacji skarbowych spadały o kilka p.b. Na krajowym rynku długu obserwowaliśmy podobne tendencje i rentowności polskich 2-latek wynoszą aktualnie 5,26% (-2 p.b.) a 10-latek 5,95% (-5 p.b.). Na polskim rynku obligacji czeka nas jutro oferta sprzedaży obligacji przez MF o łącznej wartości 6-9 mld zł.
Dziś czeka nas paczka grudniowych danych z Polski:
- produkcja przemysłowa (konsensus: 2,5% r/r, nasza prognoza: 1,2% r/r)
- ceny produkcji sprzedanej przemysłu (konsensus: -3,0% r/r, nasza prognoza: -2,2% r/r)
- wynagrodzenia (konsensus: 10,8% r/r, nasza prognoza: 11,9% r/r)
- zatrudnienie (konsensus: -0,5% r/r, nasza prognoza: -0,5% r/r).