-
bogata oferta funduszy polskich i zagranicznych
-
wybór funduszy poprzez kategorie tematyczne
-
możliwość samodzielnego inwestowania
Poznaj fundusze inwestycyjne

Biuro Maklerskie Alior Banku posiada w swojej ofercie ponad 500 polskich i zagranicznych funduszy inwestycyjnych z 13 Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych.
RODZAJE FUNDUSZY INWESTYCYJNCYCH:
Pod względem formy prawnej i operacyjnej:
- Fundusze Inwestycyjne Otwarte (FIO)
- Specjalistyczne Fundusze Inwestycyjne Otwarte (SFIO)
- Fundusze Inwestycyjne Zamknięte (FIZ)
- ochrony kapitału,
- stabilnego wzrostu,
- zrównoważonego wzrostu,
- absolutnej stopy zwrotu.
- pieniężne i gotówkowe,
- obligacji krótkoterminowych,
- obligacji długoterminowych,
- akcji,
- surowcowe,
- nieruchomości,
- wierzytelności,
- aktywów niepublicznych,
- mieszane.
TOWARZYSTWA FUNDUSZY INWESTYCYJNYCH
WEBINARIUM
Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarium, które odbędzie się 31 maja 2022 roku i 8 czerwca 2022 roku o godzinie 18:30
Podczas webinarium zostanie przedstawiona aktualna sytuacja rynkowa oraz zagadnienia z rynku kapitałowego, w tym:
- Jak eksperci z rynku finansowego oceniają, że cena danej obligacji jest dla nich atrakcyjna, bądź nie?
- Obligacja – kupon, cena, rentowność – różnice, powiązania, co na nie wpływa i od czego zależą?
- Co może się stać gdy zmaterializują się oczekiwania NBP i inflacja przestanie rosnąć?
Linki do logowania:
Webinar: 31 maja 2022, godzina 18:30
Webinar: 8 czerwcaa 2022, godzina 18:30
Spotkanie poprowadzi:
Konrad Augustyński - Dyrektor Departamentu Zarządzania Aktywami Alior TFI

Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie na Wydziale Matematyki Stosowanej. Z rynkiem kapitałowym związany jest od 2004 roku. Doświadczenie zawodowe zdobywał w banku inwestycyjnym Barclays Capital w Londynie, a wcześniej w BRE Bank (obecnie mBank) oraz Biurze Maklerskim Penetrator, następnie przez trzynaście lat pracował w TFI PZU, gdzie zarządzał portfelami i funduszami dłużnymi oraz mieszanymi. Kierował pracami Biura Papierów Dłużnych, Walut i Towarów, był dyrektorem biura odpowiedzialnego za rozwój i zarządzanie portfelami i funduszami pasywnymi. Laureat nagród branżowych przyznawanych za wyniki inwestycyjne zarządzanych funduszy, w tym trzech złotych portfeli od gazety giełdy Parkiet i dwóch nagród Alfa przyznawanych przez Analizy Online.
Materiały edykacyjne

Sprawdź szczegóły - Zostaniesz przekierowany na stronę zewnętrzną, Alior Bank nie odpowiada za umieszczone na niej treści.
*Prosimy o zapoznanie się z ryzykiem inwestycyjym.
Ryzyko inwestycyjne
Alior Bank S.A. informuje, że z każdą inwestycją wiąże się ryzyko poniesienia straty. Stopień ryzyka zależy od rodzaju i klasy aktywów będących przedmiotem inwestycji. Przed podjęciem decyzji inwestycyjnej należy, oprócz prognozy potencjalnego zysku, określić także czynnika ryzyka, jakie mogą wiązać się z daną inwestycją.
Prosimy o zapoznanie się z Informacją na temat ryzyk związanych z inwestowaniem - Pobierz PDF
Inwestycje w fundusze inwestycyjne nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego, a Uczestnik ponosi ryzyko utraty przynajmniej części zainwestowanych środków. Przedstawione dane (według cen netto) odnoszą się do przeszłości są wynikiem inwestycyjnym osiągniętym w konkretnym okresie historycznym i nie stanowią gwarancji osiągnięcia podobnych wyników w przyszłości. Indywidualna stopa zwrotu z inwestycji w jednostki uczestnictwa funduszu uzależniona jest od wartości jednostki uczestnictwa w momencie jej zbycia i odkupienia przez Fundusz oraz od wysokości pobranej opłaty manipulacyjnej i należnego podatku. W przypadku odkupienia jednostek uczestnictwa Uczestnik powinien liczyć się z koniecznością pobrania podatku od dochodów kapitałowych. Informacji tych nie należy traktować jako porady inwestycyjnej ani oferty w rozumieniu art.66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku Kodeksu Cywilnego (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.). Informacje ma charakter marketingowo-informacyjny i jest upowszechniana w celu reklamy funduszu inwestycyjnego.
Przydatne dokumenty
Umowy
Informacje
Pytania i odpowiedzi
Niezależnie od tego, jaki fundusz wybierzemy, zawsze będziemy mieć zagwarantowane:
- usługi doświadczonych specjalistów - o zainwestowaniu naszych pieniędzy będą decydowali specjaliści, którzy wiedzą, w które papiery wartościowe warto zainwestować, aby uzyskać wyższą stopę zwrotu z inwestycji;
- dywersyfikację portfela - oszczędności, podobnie jak środki zgromadzone przez inne osoby nabywające jednostki uczestnictwa, będą inwestowane w akcje różnych spółek, obligacje i inne papiery wartościowe;
- efektywność inwestycji - w dłuższym horyzoncie czasowym fundusze inwestycyjne pozwalają uzyskać wysoką efektywność inwestycji, w porównaniu na przykład do lokat bankowych
- płynność - jednostki uczestnictwa funduszu inwestycyjnego możemy umorzyć (wypłacić) w każdej chwili.
Cechą współczesnego rynku kapitałowego jest jego ogromne zróżnicowanie oraz daleko posunięta specjalizacja. Skuteczne, samodzielne inwestowanie na rynku kapitałowym wymaga posiadania ogromnej wiedzy na temat różnorodnych (często bardzo wyrafinowanych) instrumentów finansowych, strategii inwestycyjnych, transakcji giełdowych, metod analizy rynku kapitałowego, psychologii inwestowania oraz sytuacji makroekonomicznej w danym kraju (krajach), branży (branżach) oraz spółce (spółkach) notowanych na rynku giełdowym. Tymczasem lokowanie oszczędności w funduszach inwestycyjnych nie wymaga od nas zaznajomienia się z wszystkimi wymienionym aspektami inwestowania na rynku kapitałowym.
Klient może wybierać wśród różnorodnych typów funduszy, w zależności od akceptacji ryzyka czy swoich preferencji, co do aktywów lub rejonu geograficznego. Może wybrać fundusz inwestujący w konkretne segmenty, np. biotechnologię, ekologię, czy surowce.
Zarządzający funduszami dążą do maksymalizacji zysków przy jednoczesnym minimalizowaniu ryzyka.
Depozytariusz prowadzi rejestr aktywów funduszu inwestycyjnego i jest zobowiązany do kontrolowania, czy zarządzanie aktywami funduszu odbywa się zgodnie z prawem oraz statutem funduszu.
Opłata za zarządzanie zawiera tzw. koszty limitowane, czyli te, które nie są bezpośrednio związane z zarządzaniem funduszem, ale które trzeba ponieść, by fundusz mógł funkcjonować (np. opłaty na rzecz banku depozytariusza czy agenta transferowego). Wyniki inwestycyjne funduszy, które są publikowane w prasie, uwzględniają już opłatę za zarządzanie i koszty limitowane. Wysokość opłaty za zarządzanie można sprawdzić w prospekcie informacyjnym funduszu i jego statucie, dostępnym w siedzibie Towarzystwa, będącego organem funduszu albo na jego stronach internetowych.
Szczegółowe zasady i tryb przeprowadzania żądania wykupu certyfikatów oraz obowiązki informacyjne Emitenta w tym zakresie dostępne są w Prospekcie Emisyjnym i Statucie Funduszu.
Statut oraz informacje o terminach wykupu certyfikatów znajdują się na stronach internetowych Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych zarządzających poszczególnymi Funduszami.
W przypadku certyfikatów inwestycyjnych zdeponowanych na rachunku maklerskim lub w Rejestrze Uczestników prowadzonym przez Biuro Maklerskie Alior Banku, dyspozycje wykupu certyfikatów na żądanie przyjmowane są do godziny 15:00 w dniu poprzedzającym wskazany przez Fundusz dzień, w którym Fundusz powinien on otrzymać informację o liczbie certyfikatów inwestycyjnych zgłoszonych do wykupienia na Dzień Wykupu albo do godziny 15:00 w dniu określonym przez Fundusz jako ostatni dzień składania dyspozycji żądania wykupu certyfikatu.